Uyuşma ve Karıncalanma Nedenleri Nelerdir

Uyuşma ve karıncalanma nedenleri ve önleyebilme, uyuşma ve karıncalanma nedenleri nelerdir

Herkesin başına zaman zaman gelmiştir. Bazen ellerimiz, bazen ayak ve bacaklarımız bazen de tüm vücudumuzun karıncalandığını hissederiz. Peki, uzun sürdüğü durumlarda bir hastalık belirtisi olan ve kimi zaman da insanı rahatsız edecek boyuta ulaşan karıncalanmanın nedenleri nelerdir? Vücutta karıncalanma neden olur?

El ve ayaklarımızda meydana gelen karıncalanmalar, bazen insanı uykusundan bile uyandırır ve kaliteli bir uykunun düşmanlarındandır. Uzmanlara göre bu karıncalanmalar çoğu zaman psikolojik kökenli olsa da uzun süren şikayetlerde mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurarak tedavi olmak gerekmektedir.

 

beze

UYUŞMA VE KARINCALANMANIN SEBEPLERİ NELERDİR

Karıncalanmanın başlıca sebepleri arasında dolaşım problemleri,böbrek rahatsızlıkları, karaciğer ve damar hastalıkları gösterilebilir . Bilhassa ayaklardaki karıncalanmalar ve ağrılar yürümekle artıyor ve durmakla geçiyorsa  dolaşım sisteminde bir tıkanıklık olmasından şüphe edilebilir.
İç salgı bezleri yetersizlikleri: Amiloidoz olarak adlandırılan hastalıkta tiroid, böbreküstü veya hipofiz gibi iç salgı bezlerinin yetersizliklerinde de hasta karıncalanmadan şikayet edebilir.

Alkol kullanımı: Uzun süre ve bağımlı olarak kullanılan alkol de karıncalanma sebeplerinden olabilir.

Ağır metal zehirlenmeleri: Özellikle kurşun ve cıva zehirlenmelerinde karşılaşılan nöropati sorunu karıncalanma şikayetine sebep olabiliyor.
Virüs enfeksiyonları: Uzmanlar kimi enfeksiyon hastalıklarında da karıncalanma olabileceği konusunda hastaları bilgilendiriyor.  Özellikle de virüs enfeksiyonlarına dikkat etmek gerekiyor. Herpes ve sitomegalovirüs gibi enfeksiyonlar bu duruma örnek gösterilebiliyor.
Şeker hastalığı: Kan şekerinin değişiklik gösterdiği hastalarda da uyuşma ve karıncalanma en çok duyulan şikayetlerdenBu sebeple en fazla ayaklarda oluşan karıncalanmalar genellikle geceleri kramp ve ağrılarla birlikte geliyor.

Sizde de Uyuşma Ve Karıncalanma Şikayeti mi Var ? Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.