Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Uyku Apnesi Belirtileri Neler - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Uyku Apnesi Belirtileri Neler

Uyku apnesi belirtisi, uyku apnesi belirtileri nelerdir

Ülkemizde şeker ve tansiyon hastalığı kadar yaygın olan uyku apnesi, tanı koymanın zorluğu nedeniyle gizli kalmıştır. Uyku apnesi konusunda, alanında uzman doktorların azlığı sebebiyle de  hastalar tedavi için yönlendirilememektedir. Bu nedenle bu hastalık herkes tarafından bilinen bir hastalık değildir.

uyku apnesi

Uyku apnesi aynı zamanda “apne” adıyla da bilinmektedir. Hastalık uyku esnasında solunum güçlüğü yaratarak kalitesiz ve sağlıksız bir uykuya sebep olmaktadır. Ayrıca bu hastalık hastanın solunumunu etkilediğinden oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Uyku apnesi uyurken hava akımının en az 20 saniye kadar belirli aralıkların altına düşmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Uyurken nefes almada ortaya çıkan duraklamalar nedeniyle vücuttaki oksijen miktarı azalır, karbondioksit seviyesi ise artar.

Apne hastalığının belirtileri net olmasına rağmen hasta uyku halinde olduğu için bu belirtileri fark edebilmesi mümkün değildir. Hastalıktan haberdar olabilmesi için yakınlarının durumu fark edebilmeleri gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781