Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Uygurlarda Yerleşik Hayatın Yaygınlaşması ile Birlikte Sanatın Hangi Dalları Gelişmiştir?

Aşağıda Uygurlarda yerleşik hayatın yaygınlaşması ile birlikte sanatın hangi dalları gelişmiştir kısaca olarak ele alacağız.

Uygurlar, konargöçer bir toplumken dini değişimler ve gelişmeler sonucunda toplumsal olarak rol değiştiren ve tarımla birlikte yerleşik hayata geçen bir Türk toplumu olmuştur. Uygurların yerleşik düzen halinde yaşamaya başlamaları dini olduğu gibi kültürel olarak da etkilerin meydana gelmesini sağlamıştır.

Uygurlarda yerleşik hayatın yaygınlaşması ile birlikte sanatın özellikle resim, heykel, mimari açıdan geliştiği gözlemlenmektedir. Mağara duvarlarına yapılan resimler, taşların yontulmasıyla oluşan heykeller ve barınma, korunma, ısınma amaçlı yapılan mimari eserler sanat değeri taşıyan özgünlüklere sahip eserler olarak ortaya konmuştur. Böylece yerleşik hayata geçiş Uygurlarda farklı sanat dallarının gelişmesini sağlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Işılay dedi ki:

    kısa sade beğendim, Uygurlarda Yerleşik Hayatın Yaygınlaşması ile Birlikte Sanatın Hangi Dalları Gelişmiştir? ödevim vardı, Amasya okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz