Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Uygurlar Hakkında Bilgi Kısaca

Uygurlar Hakkında Bilgi Kısaca

Kutluk Devleti’nin yıkılmasının ardından bir süre Basmil Kağanlığı’nın idaresi altında yaşayan Uygurlar, Asya Hunlarının soyundan gelmektedirler. Basmil Kağanlığı’na 745 yılında son vermişler ve kurucu Kutluk Bilge Kül Kağan’ın da önderliğiyle Karabalgasun merkezli kendi devletlerini kurdular.

Dağılan Türk birliğinin yeniden sağlanması gibi önemli bir olayı Moyen-Çor Kağan döneminde gerçekleştiren Uygurlar, Müslüman Araplarla Çinliler arasında 751 yılında yapılan Talas Savaşı sayesinde Tarım Havzası’nı ele geçirdiler.

Bögü Kağan döneminde kabul ettikleri Mani dinine göre hayvan ürünleri yemek ve vücuda zararlı içecekler içmek yasaktı. Bu nedenle hayvanlarından uzaklaşan Uygurlar zamanla savaşçılık özelliklerini ve göçebe hayatlarını kaybettiler, yerleşik hayata geçip tarım yapmaya başladılar. Yerleşik hayata geçilmesiyle birlikte sanatla ilgileri de arttı ve sanat eserleri ortaya çıkarmaya başladılar.

Baga Tarkan adlı hükümdarlarının 780 yılında ölümünden sonra ülke karışıklık içinde kaldı ve 840 yılında Kırgız saldırıları sonucu devlet yıkıldı.

Uygur Devleti’nin yıkılmasının ardından Kansu ve Turfan adında 2 Uygur devleti kuruldu ve bu devletler 13.yüzyılda Moğolların egemenliği altına girdi. Günümüzde Uygurlar Çin’in Sincan-Uygur özerk bölgesinde varlıklarını devam ettirmektedirler. Uygurlar kısa bilgi …

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ZEHRA dedi ki:

  tüm siteleri dolaştım ya çok fazla ya çok az bu orta kim yazdıysa ÇOK TEŞEKKÜRLER …

 2. hale dedi ki:

  kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

 3. Damla dedi ki:

  Çok işime yaradı sağol

 4. karışık kafaaa dedi ki:

  sağolun çok güzel

 5. Sanane dedi ki:

  İğrenç çok uzun

  1. Damla dedi ki:

   Daha kısasın bulabildiniz mi

 6. Bengisu dedi ki:

  Çok işime yaradı çok sağol

 7. sönmezz dedi ki:

  insan maddeler halindede yazar ama güzel ginede çok beğendin

 8. ryseyrex dedi ki:

  çok güzel

 9. sinan dedi ki:

  çok güzel

  1. Adınız ... dedi ki:

   beğendim sağolun çok işime yaradı :)

 10. zeynep dedi ki:

  ya öbür sitelerde çook uzundu size çok teşekkür ederim tam bizim için uygun ve düzenli ayrıca kısa

Yorum Yaz