Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Uygur Devleti Hakkında Bilgi Kısaca

Uygur Devleti Hakkında Kısaca Bilgi, Uygur Devleti Nerede Ne Zaman Kurulmuştur

Budizm ve Maniheizm dinlerini benimseyen Uygur Devleti, benimsedikleri dinin bir getirisi olarak yerleşik hayata geçmiştir. Ayrıca Uygurlar Budizm ve Maniheizm dinini benimsedikten sonra savaşçı özelliklerini yitirmişlerdir. Ayrıca yerleşik hayata geçmeleri mimari olarak gelişmelerine, eserler bırakmalarına neden olmuştur. Çinden sonra matbaayı ve hareketli harfleri icat eden Uygurlar, 840 yılında Kırgızlar tarafından yıkıldılar. Uygur Devleti’nden arta kalan kısım Moğolların eline geçmiştir. Başka devletin boyunduruğu altına giren bir Türk Devleti olarak tarihte kötü anılmışlardır.

Uygurların kuruluşu 2. Göktürk Devleti’ni yıkmaları ile olmuştur. Karluk ve Basmiller de bu mücadeleye yardım etmişlerdir. Kutluk Bilge Kül Kağan Uygur Devleti’nin kurucusudur. Ordubalık merkezli olarak kurulan devletin başına Bilge Kül Kağan’dan sonra Moyençur geçmiştir. Moyençur döneminde müslüman Araplar ve Çinliler arasında yapılan Talas Savaşı sonucu Çinliler güç kaybetmişlerdir. Çinlilerle olan ilişkiler Bögü Kağan döneminde geliştirildi ve ticaret yapıldı.

Ayrıca Mani dinini benimseyen Uygurlar bazı özelliklerini yitirmişlerdir. At üstünden inip yerleşik hayata geçtiler ve bu nedenle sanatta ve bilimde gelişme fırsatı buldular. Ancak savaşçılık özelliklerini kaybetmek zorunda kaldılar.

840 yılında Türk kavmi olan Kırgızlar Uygurları Orhun Bölgesi’nden kovmuşlardır. Uygurlar bu nedenle Orhun topraklarında Kansu ve Turfan Bölgelerine ilerlemek zorunda kaldılar. Turfan bölümüne giden grup yeni bir devlet kurma hazırlığına girdi. Ancak kurulan bu devletler de ilerleyen tarihlerde Moğollar tarafından yıkılarak son bulmuştur.

Tüm eleştirilere rağmen bazı gelişmelere öncülük eden Uygur Devleti, öncelikle Uygur alfabesini yapmıştır. Moğol hakimiyeti altındayken bile Moğolları devlet yönetimi, ticaret, bilim gibi konularda fazlasıyla etkilemişlerdir.

Uygur Devleti Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Gamze dedi ki:

  Kısası bukadarsa uzunu ne kadardır allah bilir

 2. simay dedi ki:

  Çok teşekkürler gerektiği kadar uzun ve çok güzel :-)

 3. gülşah dedi ki:

  kısaca bilgi istedik dımı !!!

  1. kadir dedi ki:

   evet kısa bilgi istemiştik siz konuyu detaylı detaylı anlatmssınız

Yorum Yaz