Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

Ütopya nedir bu konuda öne çıkan isimler kimlerdir

Ütopya nedir ve çeşitleri. Ütopya nedir hakkında kısa yazı. Ütopya nedir ve bu konuda öne çıkan isimler kimlerdir?

Bu yazı ile siz okuyucularımıza ütopya nedir, bu konuda tanınmış isimler kimlerdir sorularının cevabını vereceğiz. Ütopya bazı etkenleri baz alarak gerçek olmayan, hayal ürünü bir toplum düzeni düşünülmesine verilen isimdir. Devlet, sosyal hayata yetişemediğinde ütopyalar meydana gelir. Ütopyalar gelecek zamanı anlatır ve yaşadığımız gerçekliğin ötesinde planlardır.

Ütopyalar içinde tanınmış isimler;

Platon’un ideal devleti

Platon, devlet isimli yapıtında devletin nitelikleri hakkında uzun uzadıya durmuştur. Bu sayede en ideal devlet nasıl özellikler taşımalıdır sorunun cevaplarını sunmuştur.

Thomas More’un ütopyası

Ütopya ismi verilen yapıtında Platon’dan etkilenmeler görülür. Ütopyasında bilmediğimiz bir devlete yapılan gerçek dışı seyehatı konu almıştır.

Campanella’nın güneş ülkesi

Güneş devletinde özel mülk sahibi olmak yasal değildir. Yurttaşlar bütün mallarını eşit olarak bölüşürler yani bütün mallar ortaktır. Üretim de tüketim de ortaklaşa yapılır.

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünyası

Cesur Yeni Dünya vücudun zevklerini sürdürme amacı gütmüştür. Bu sebebe ulaşabilmek için, kişinin gelişmesine daha anne karnında iken müdahale edilmektedir. Bu sayede onun gerçekleştirdiği bütün sosyal ilişkiler ve kavgalar azaltılarak köreltirilir veya ortadan kaldırılır.

Ütopya nedir bu konuda öne çıkan isimler kimlerdir hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz