Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Urgakina Hangi Alanda Kanunlar Yapmıştır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Urgakina Hangi Alanda Kanunlar Yapmıştır

Bu sayfamızda Urgakina Kanunları hakkında bilgi vererek Urgakina hangi alanlarda kanun yapmıştır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Bir Sümer Kralı olan Urgakina, koymuş olduğu kanunlar ile dünyanın ilk yazılı yasalarını oluşturmuştur. Bu kanunlar sosyal, ticari ve özel kanunlar olmakla birlikte kişilerin birbirlei karşısında işledikleri suçları yöneten kanunlardır. Dünyanın ilk yazılı kanunu olan bu yasalar, aynı zamanda o dönem şartları için çok büyük bir reform kabul edilmektedir.

M:Ö 3 bin yılında oluşturulduğu düşünülen Urgakina Kanunları genellikle “tarla sürenin, hayvan sağanındır” mantığı ile hazırlanmıştır. Urgakina, halkı sömüren din adamlarını bir gecede devirerek bu kuralları koyduğundan ayrıca tarihin ilk devrimcisi de kabul edilmektedir.

Urgakina Aşağı Mezopotamya’da yaşayan Sümer halkının hüküdarıdır ve halkının güvenliğini sağlamak için koymuş olduğu bu kanunlar tarihteki ilk yazılı kanunlar kabul edilmektedir. Bu yasalarda temel ceza fidye yani bedel sistemine dayandırılmıştır. Bu halk bataklıkları kurutarak yeni tarım arazileri oluşturmuştur.

Urgakina Kanunları Kimlere Aittir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781