Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Nisan 2021

Üretim Yapan Meslekler Hangileridir?

Bu yazımızda üretim yapan meslekler hangileridir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Üretmek, bir hammaddeyi işleyerek kullanılabilir hale getirmek şeklinde gerçekleşir. Ekonomide üretim, tüketim ve verim çok önemlidir. Bu nedenle üreten ekonomiler her zaman güçlü bir denge oluşturmaktadır.

Üretim bir ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını sağlayan en önemli faktördür. Bu nedenle gelişmekte olan ülkeler üretime yatırım yaparak gelir elde edip kalkınma planları ve projeleri oluşturmakta ve hayata geçirmektedir.

Üretim yapmak için hammaddeye ihtiyaç vardır. Hammadde ihtiyacı da bir ülkenin doğal yer altı ve yerüstü kaynaklarından elde edilebilir. Eğer ülkenin böyle bir imkanı yoksa hammadde işleme tesislerinin kurulması yani sanayi alanlarının oluşturması ile hammadde ithalatı yapılabilir..

Üretim yapan meslekler şu şekildedir:

*Sanayi alanında çalışan işçiler üretim yapmaktadır.

*Madenciler üretim yapmaktadır.

*Enerji kaynaklarından enerji üretimi yapan tesislerde çalışanlar üretime katkı sağlamaktadır.

Daha özel olarak üretim yapan meslekler şu şekildedir:

*İşçiler

*Mühendisler

*Öğretmenler

*Demirciler

*Çiftçiler

*Marangoz

Birçok meslek üretim sağlayan yapıcı unsurları oluşturur. Yoğurtçuluk, peynircilik, zeytincilik, ayakkabıcılık, Tekstilcilik gibi meslekler de üretim sağlayan mesleklerdir.

Üretim bir ülkenin ekonomisini canlı tutan unsurdur. Bu nedenle ülkelerin üretime ve üreticiye destek olması ve sahip çıkması gerekmektedir. Özellikle tarım, hayvancılık ve sanayi alanlarında üretim bağımsızlığı sağlayan en önemli unsurdur.

Bir ülkenin ekonomik refahı ve bağımsızlığı üretime verdiği değerler aynı oranda artmakta ve azalmaktadır. Bu nedenle üretim çok önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz