Üretilen Elektrik Enerjisinin Azalmasının yada Yok Olmasının Nedeni Ne Olabilir

Üretilen elektrik enerjinin azalmasının yada yok olmasının nedeni nedir hakkında bilgi kısaca, üretilen elektrik enerjisinin azalmasının yada yok olmasının nedeni ne olabilir?

Elektrik enerjisini nihayet üretmeyi başarmış olan 1700’lerdeki bilim insanları bunu nasıl uzun mesafelerde taşıyacakları arayışına düşmüşlerdi. 255 metrelik bir uzaklığa taşınmasının başarıldığı İngiltere’deki bir deney o dönemin en iyi sonucuydu. Sonrasında 4 km’lik bir mesafede iletimin başarılması Fransa’daki benzer bir deneyde gerçekleşti. Bu mesafeler boyunca da elbette elektrik enerjisi azalıyordu fakat bu mesafeler sonunda tamamen yok oluyordu. Mesafe kat ettikçe elektrik enerjisinin kaybedilmesinin nedeni çözülememişti.

Sonradan iletken olarak kullandıkları telin çevresine bir yalıtkan koymadıkları için toprak ve hava ile temas eden telin elektriği yaydığını tespit ettiler. Günümüzde elektrik telleri plastik yalıtkan madde ile kaplanmaktadır ve bir kısmının havaya bir kısmının toprağa akıp gitmesi engellenmektedir.

Ayrıca kullandıkları telin kalınlığı, kesit alanı ve cinsinin optimizasyonu yapılmış olmadığından 4 km’den öteye iletmeyi başaramamışlardır.

        Üretilen Elektrik Enerjisinin Azalmasının yada Yok Olmasının Nedeni Ne Olabilir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.