Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Üretilen Elektriğin İletiminde Ve Kullanımında Gerekli Olan Araçlar Nelerdir?

Bu yazımızda üretilen elektriğin iletiminde ve kullanımında gerekli olan araçlar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elektriğin keşfi 19. yüzyılda gerçekleşmiştir. 20. yüzyılın başlarında ve ortalarında elektrikli cihazlar hızla yayılmıştır. Elektriğin üretimi ve dağıtımında ayrıca kullanımında önemli araçlara ihtiyaç vardır. Elektrik doğrudan maruz kalındığında zararlıdır. Etkisi ölüm olarak sonuçlanabilir.

Elektriğin üretiminde enerji dönüşümlerinden faydalanılır. Doğal enerji kaynakları elektriğin üretilmesinde kullanılır. Elektrik depolanır. İletken kablolarla taşınır. Santrallerde toplanır, trafolara dağılır. Kofralara kadar gelir, sigortadan geçerek evlerimize ulaşır.

İletken kablolar, sigorta sistemleri elektriğin iletiminde işe yaran araçlardır. Elektriğin kullanımında ise prizler, anahtarlar, kumandalar, piller, aküler kullanılmaktadır.

Elektrik insanlar için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Fakat bununla beraber ışık kirlilikleri de çevre sorunları arasına girmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. bekir koç dedi ki:

    100 ,100 enerji üretim ne baraja ne güneşe ne kömüre nede akaryakıta akaryakıta hiç bir destek almadan elektirik enerjisi üretim iddalıyım dünyada enerjide büyük devrim gelinsonsuza enerji almadan enerji üreterek sonsüza uçalım 20 .yıllık pıroje çalışma sonucu hazırlanmıştır sadece ekonomik destek kafidir ilgili kurum ve kuruluşa duyurulur özellikle devlet destek kurumları tercihimdir,,,,,,

  2. asya dedi ki:

    Öğretmenim elektriğin iletiminde kullanılan araçlar nedir araştırın dedi bu yazıda hemen aradığımı buldum iyi ki varsınız çok güzel bir sitesiniz başarınız devam eder umarım.

Yorum Yaz