Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Unutkanlık Nedir Neden Olur

Unutkanlık nedir nedenleri hakkında bilgi kısaca, unutkanlık nedir neden olur?

Beynimiz hücreler arasında sinirsel transfer yaparak çalışır. Bu transfer için bir miktar enerji gerektiği aşikardır. Bu enerji yeteri kadar değilse unutkanlık oluşur. Ayrıca hücrelerin bilgileri kaydetmesinde, depolamasında veya bu bilgileri geri çağırmasında sorun varsa da unutkanlıktan söz edilebilir. Bunlar da sinir yapılarındaki bozukluklardan kaynaklanabilir.

Unutkanlığın sebebi belirlenirse tedavi daha kolay ve doğru olur. Örneğin unutkanlığın alzheimer yolunda ilerlediği teşhisi koyulursa ve bu teşhis erken yapılmışsa tedavi açısından büyük bir avantaj elde edilir.

Belli yaştan sonra insanların ciltlerinin yıprandığına ve bellerinin büküldüğüne şahit olmuşuzdur. Unutkanlık da aynı şekilde yaşlılığın bir parçasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki bu unutkanlığın çok az olması da mümkündür alzheimer boyutunda olması da mümkündür. Yani insanların hafızaları da kendileri gibi yaşlanır ancak insan kendine düzgün bakmışsa bu yaşlanma en az şekilde oluşur.

Basit ve kötü huylu unutkanlık çeşitleri mevcuttur. Zararsız unutkanlığın geri dönüşü vardır (düzeltilebilirdir) ve zararsızdır. Kötü huylu unutkanlık ise hafıza kayıplarıyla sonuçlanır. Hücre yıkımları alzheimerdaki gibi katastrof boyutlardadır.

Unutkanlığı fazlalaştıran şeylerin başında stres ve depresyon gelmektedir. Bu ikisinin ortak noktası zihni  yormasıdır. Yani bunlar dışında zihni fazla ve gereksiz yere yoran her şey de unutkanlığa neden olabilir. Dengesiz beslenme, hareketsizlik ve zirai ilaç etkisi de vücudun her yerine olduğu gibi beyne de zararlıdır. Yani bunlar da unutkanlığı tetikler.

Unutkanlık Nedir Neden Olur Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz