Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Üniversitelerin İkinci Öğretim Programları Hakkında

Üniversite adaylarına tercih dönemi öncesi ikinci öğretim hakkında çok önemli bilgiler veriyoruz. İkinci öğretim nedir, ikinci öğretim harçları, ikinci öğretim avantajları ve dezavantajları konularını kapsayacak şekilde kısaca değinelim.

osymsinavanlari
İkinci öğretim programları, üniversitelerin fiziksel ortamının yetersiz buna karşın mezuna ihtiyaç duyulan dönemlerde çıkartılmış bir öğretim şeklidir. Üniversiteler, YÖK’e başvurarak talebin çok olduğu bir bölümün ikinci öğretimi açabilirler. Ancak günümüzde her ne kadar ihtiyaç duyulmasa da, birçok üniversitede vardır. İkinci öğretimde dersler genel olarak akşamları ve hafta sonları işlenir.  Ders işleniş sürecinin ve müfredatının normal öğretimden farkı yoktur. İkinci öğretim öğrencileri de birinci öğretim öğrencileri gibi aynı sürede programdan mezun olurlar ve aynı diplomayı alırlar. Mezuniyet sonrası alınan diplomanın normal öğretim diplomasından hiçbir farkı yoktur; hiçbir şekilde dezavantaja sebep olmaz.

Harç parası dediğimiz üniversite kayıt ücretleri bakımından ikinci öğretim ücretleri farklıdır. 2012-2013 eğitim öğretim yılı öncesinde Bakanlar Kurulunun aldığı bir kararla normal öğretim üniversite harç ücretleri tamamen kaldırılmıştır; ancak ikinci öğretim harçları aynı şekilde(yüksek olarak) alınmaya devam etmiştir. Bu bakımdan ikinci öğretimin kayıt sırasında ödenen harçları bakımından tek dezavantajı göze çarpar. Bu harçlar, her ne kadar bir özel üniversite harcı kadar yüksek olmasa da, kimi öğrenciler açısından fazla görülür.

Önemli bir farkı da üniversite yerleştirme puanlarında görebiliriz. Aynı programın ikinci öğretimi ile normal(birinci) öğretimi arasında küçük de olsa puan farkı vardır ve ikinci öğretim puanları her zaman normal öğretimden düşük olur. Bu sebeple  ikinci öğretim programları çoğu zaman , daha düşük puanla almalarından dolayı tercih edilir. İkinci öğretim programları, kimi öğrenciler tarafından da bilerek tercih edilir. Burada amaç, gündüz bir işte çalışmak ; akşam da derslere katılabilmektir. Bu açıdan, öğrencilik dışında bir işle meşgul olanlar için ikinci öğretim programları biçilmiş kaftan gibidir.

Osymtr.Com (Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cenk dedi ki:

    ikinci öğretimler yüksek lisans yapabiliyor mu ?

  2. Ahmet dedi ki:

    Ne yazık ki hata var. 1. öğretim ile 2. öğretim arasında diploma farkı olarak ingilizce var.

  3. muhammed saltik dedi ki:

    ücretler hakkında bi sorun var ama ben bursluluk alamıyom

Yorum Yaz