Üniversite Tercihlerinde Yapılmaması Gerekenler

Bu sayfamızda üniversite tercihlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vererek üniversite tercihlerinde yapılmaması gerekenler üzerinde durmaya çalışacağız.

Öğrencilerin tercih yaparken en fazla gözden kaçırdıkları husus üniversite ve bölümlerinin dikkatli şekilde incelenmemesidir. Bir başka sorun ise öğrencilerin sonuç belgelerini doğru şekilde değerlendirememeleri olarak karşımıza çıkıyor. Buradaki her puan türünün farklı şekilde dikkate alınması ve değerlendirilmesi gerekiyor.

Doğru tercih yapmak için en önemli husus ise ÖSYM tarafından resmi internet sitesinde yayımlanan tercih kılavuzunu dikkatli şekilde incelemektir. Bu kılavuzda üniversitelerin ve bölümlerin özel koşulları yer alırken bu özel koşullar bilinmeden tercih yapmak tercihlerin geçersiz olmasına sebep olabiliyor. Bazı bölümler tercih edildiğinde öğrencinin orta öğretim başarı puanının bir kısmı kırılabiliyor. Ayrıca tercih yaparken devlet ve vakıf üniversitelerine de dikkat etmek gerekiyor. Bu iki üniversite türünün kesinlikle birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Vakıf üniversitelerini kazanan öğrencilerin belli bir miktar para ödemeleri gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Üniversite Tercihleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.