Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Üniversite Tercihlerinde Puan mı Başarı Sırası mı Önemlidir

Bu sayfamızda üniversite tercihlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi vererek üniversite tercihlerinde puan mı başarı sırası mı önemlidir sorusunun üzerinde durmaya çalışacağız.

Üniversite tercihinde bulunacak olan öğrencilerin ilk yapması gereken istedikleri bölüm hakkında bilgi toplamak, ikinci yapmaları gereken şey ise mesleklerin popüler olmasına aldanmamak.

Tercih edilen bölümün özellikle öğrencinin ilgi ve yeteneklerine uygun olması gerekiyor. Aksi halde bireyler kendilerine uygun olmayan bir bölüme girdiklerinde yarım bırakmak zorunda kalabiliyor ya da mezun olduktan sonra mutsuz bireyler olarak hayatlarına devam ediyor. Bu durumda öğrenciler bir yıl kazanmaya çalışırken ömür boyu sürecek olan bir hata ile karşı karşıya kalıyor.

Bir öğrenci tercih yaptığında herhangi bir tercihine yerleşemese bile gelecek yıl orta öğretim başarı puanında herhangi bir düşüş olmaz. Ancak öğrenci istemediği bir bölümü kazanması halinde kayıt yaptırmasa bile gelecek yıl orta öğretim başarı puanının düşeceğini bilmesi gerekiyor.

Ayrıca öğrencilerin tercih yaparken aldıkları puan yerine başarı sırasını göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Çünkü her yıl sınavlardan alınan puanlar değişiklik gösterebiliyor.

Üniversite Tercihleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz