Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli Uzmanından Öneriler

ImageGediz Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Orhan Keskin, ''Yanlış tercih bir sene, yanlış üniversite 4 sene, yanlış meslek ise bir ömür götürür.'' diyerek, bugünlerde üniversite tercih işlemlerine başlayacak olan üniversite adaylarına yaşamsal önerilerde bulundu. Keskin, şöyle devam etti:

Keskin, yaptığı yazılı açıklamada, üniversite ve fakülte tercihinde öğrencilerin, yaşamlarını direkt olarak etkileyecek bir karar verme aşamasında olduğuna dikkati çekti. Keskin, tercihte yapılacak bir hatanın, telafisi güç kayıplara yol açabileceği uyarısında bulunarak, ''Yanlış tercih bir yıl, yanlış üniversite 4 yıl, yanlış meslek ise bir ömür götürür'' ifadesini kullandı.
Üniversite ve meslek seçiminin kişiye özel olduğunu ve tercihlerin istek sırasına göre yapılması gerektiğini belirterek, gençlere mütevazı davranmaları ve okuyamayacakları bölümleri yazmamaları tavsiyesinde bulundu.
Keskin, gençlerin tercihte en fazla yaptığı hataları şöyle sıraladı:
-Farklı puan türünden ve ortaöğretimdeki alanıyla uyuşmayan bölümler seçmek.
-Tercih listesini doldurmak için istek dışı yükseköğretim programları yazmak.
-Bölümlerin yüzdelik dilimlerini, başarı sırasını ve puanını göz önüne almayarak ölü tercih yapmak.
-Bölümlerin özel şartlarına dikkat etmemek.
-Kodlama hatası yapmak.
-Kişinin yetenek ve isteklerini bilmeden meslek belirlemesi.
-Üniversiteleri ve bulundukları şehirleri tam olarak tanımadan tercihte bulunmak.
-Üniversite ve bölüm sınırlaması yaparak kazanma şansını azaltmak.
-Vakıf üniversitelerinin burslu ya da burssuz programlarının özel koşullarını göz önünde bulundurmamak.
-'Puanım kaybolmasın' anlayışıyla girmek istenilen yer yerine, puanın yettiği yeri tercih etmek.

AA – 11 Temmuz 2011

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Hususlar,2011 Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalı,2011 Üniversite Doğru Tercih Rehberi,Yanlış Üniversite ve Bölüm Seçmemek İçin Nasıl Tercih Yapmalıyız

6 yorum

  1. ben suan esitagirlik okuyorum ama dil bölümünü tercih etmeyi düsünüyorum. ve duydugum kadariyla kat sayisi da kalkmis yani acikta kalma ihtimalim olur mu? yabanci dil full cikaracagimi biliyorum.

  2. binnazcım ilahiyat istiyosun bende meslek lisesiyim arapça kursuna gidiyorum zor birazcık dil kursu olmasına rağmen iyi düşün açık öğretimden verecek daha zon birileri öğretmeden kendin öğreneceksin çalışıp da istedikten sonra yapılmayacak hiç birşey yok hedeflerini yap kimsenin sözüne bakma istediğin doru olan hedeflerini yap

  3. Binnazcım,bölümle ilgili tam bi bilgim yok ama haliyle farklı dilde eğitim alıyosun.arapça farsça osmanlıca gibi dil bilgin kuvvetliyse zor değil sana bağlı yani.

  4. meslek çıkışlıyım ilahiyat vermek istiyorum ama yakın çevrem bölümün ağır oldugunu söylüyor . bilgisi olan varsa cvb verebilir mi.? teşekkürler

  5. bencede hocamız çok haklı mesala ben sırf hocalarım ısrar etti diye ve kodlama hatası yaparak felsefe bölümü 2.öğretimi kazandım kaydımı yaptım ama gene de içimde huzursuzluk vardı gidip kaydımı tekrar sildirdim artık bu yıl üniversiteleri ve bölümleri araştırıp öyle tercih yapacağım benim bir sorum olacaktı acaba bu yıl benim puanımdan kaç puan düşecek?

Yorumlar kapatıldı.