Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Üniversite Tercih Yapıp Kazanır ve Gitmezsem Ne Olur

Üniversite Tercih Yapıp Kazanır ve Gitmezsek Ne Olur ile ilgili görsel sonucu

Lise sıralarındaki eğitim serüvenini tamamlayan yüzbinlerce üniversite adayı, her yıl olduğu gibi bu yıl da eğitim öğretim dönemi içerisinde yoğun bir çaba gösterdiler ve YGS, LYS sınavlarına katılarak eğitim hayatlarını nasıl devvam ettireceklerini belirlemeye çalıştılar. Kimi öğrenci, hedeflediği başarıyı elde ederken her zaman olduğu gibi kimileri de tahmin ettiğinin altında başarılar elde etti. Bu durumda kimi zaman, öğrenciler tercihlerini de buna göre yönlendirme yoluna gidebiliyor.

Peki bu yıl, üniversite tercihi yaparak belirli bir program kazanırsam, ancak bu programa kayıt yaptırmazsam, seneye beni neler bekliyor olur? Tercih yaparak kayıt yaptırmazsam puanım ne kadar düşer? Tercih yapıp gitmezsem puanım ne olur? Bu ve bunun gibi soruların cevabını, sizlere Üniversite Tercih Yapıp Kazanır ve Gitmezsem Ne Olur Adlı yazımızda vereceğiz.

Eğitim öğretim dönemi boyunca pek çok öğrenci, istediği bir alanda kaliteli bir eğitim alabilmek adına büyük çabalar gösterdi. Ancak işler, tercih süreci ile birleşince karmaşık bir hal alabiliyor. Bu karmaşık hal içerisinde de öğrencinin isteklerinin, beklentilerinin tam anlamıyla karşılanması her zaman mümkün olamayabiliyor.

Bu durumda ise öğrenciler, kimi zaman yaptıkları tercihlerin ardından kazandıkları üniversite programına kayıt yaptırmıyorlar. Bu durumun, bir sonraki sene için dezavantajları neler oluyor?

  • Eğer YGS ve/veya LYS sınavlarına katılır, aldığınız puanı beğenmeyerek tercih yapmazsanız veya tercih yaparak bir okul kazanamazsanız, bir sonraki sene puanınızda herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

 

  • Eğer YGS ve/veya LYS sınavlarına katılır, tercih döneminde tercihlerinizi yaparak bir program kazanır, ancak bu programa kayıt yaptırmazsanız ise, bir sonraki yıl tekrar tercih yapmak istediğinizde, önceki eğitim hayatınızdan aldığınız okul puanı, %50 gibi bir miktarda aşağılara inmektedir. Ancak YGS ve LYS sınavlarından alacağınız puan, yine sizlere olduğu şekilde verilmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    gidemezsiniz

  2. kadir özer dedi ki:

    üniversiteye kayıt oldum gitmek istemiyorum başkabir özel üniversiteye gidebilirmiyim özel

Yorum Yaz