Üniversite Seçiminde Veliler Geri Planda Kalmalıdır

Her anne baba çocuğunun iyi üniversitelerde ve iyi bölümlerde okumasını ister. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren çocuklara baskı yapmaya başlayan veliler, tercih zamanı geldiğinde kendi istedikleri bölümlere ve üniversitelere öğrencileri yönlendirirken aslında ne kadar büyük bir yanlış yaptıklarının farkına varmazlar. Bu da ilerleyen dönemde mesleğini ve işini sevmeyen bireylerin çalıma hayatına atılmalarına sebep olur.

d-tercih

Tercih yapacak olan genç, aslında başlı başına bir bireydir. Herkeste olduğu gibi sizin çocuğunuzun da yetenekleri ve ilgi alanları bulunmaktadır. Zaman geçip iş hayatına atılan birey eğer sevdiği ve başarılı olduğu bir alanda tercih yapmazsa bu onun hayatında başarısız olmasına sebep olacaktır. Bu nedenle tercih sürecinde adaya çok fazla müdahale edilmemelidir. Her öğrencinin okulda başarılı olduğu alanlar tespit edilmeli ve rehber öğretmenlerden de yardım alınarak birey ilgisinin ve yeteneğinin olduğu alanlara yönlendirilmelidir. Unutmamak gerekir ki sözel yeteneği baskın olan bir öğrencinin tıp okumasın beklemek imkânsız bir durumla karşı karşıya kalmak demektir.

Günlük alanda yapılması beklenen pek çok iş bulunmaktadır. Bu işlerin hepsi o alanda uzmanlaşmış olan kişiler tarafından yapılır. Yani hayatta herkesin doktor ya da öğretmen olmasına gerek yoktur. Baskıcı bir anne baba tutumu yapılacak olan çok büyük bir yanlış olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle adaylar tercih zamanında biraz daha kendi hallerine bırakılmalıdır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.