Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Üniversite Seçimi ve Meslek Hayatı

Bu yazımızda üniversite ve meslek hayati kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Üniversite seçimini doğru yapmak, meslek açıdan hukuk, tıp, mühendislik ve eğitim alanları haricinde kazandırıcı olmayabilir. Kaldı ki doğru tercih yapamayıp da istediği bölümü okumaktan uzaklaşan ya da bölümünü beğenmeyen kişilerin tıp gibi prestijli bir bölümü bile yarıda bıraktığı düşünülürse meslek ve üniversitenin bağını kurmak öğrencinin ellerinde oluyor.

Bir inan hangi mesleği yapacağına karar verirken, beklentilerini kafasında kurgulamalı ve çok gerekiyorsa yazmalıdır. Ekonomik gelir, prestij, iş ortamı, iş yükü, faaliyet alanı gibi durumlar meslek hayatında oldukça önemlidir. Bu nedenle akademik kariyerin itibar gördüğü yerlerde meslekte yükselme ve iş yükünün azalması, iş faaliyetinin kolaylaşması, prestij ve yüksek ekonomik gelir kazanma kolaylaşabilir.

Kamuda değil de özel sektörde çalışacak kişiler için akademik kariyer sektöre göre değişse de kişinin pratik alanında kendini geliştirmesi ve gerçekleştirmesi daha önemlidir. Teorik bilgilerin hayatta pratiğe çevrilemiyor olması kişiye ve kuruma bir şey kazandırmayacağı için mesleki olarak işsizlik baş gösterebilir.

Öğrencilerin akademik başarı elde ederek derece yapmaları ve üniversite prestijinden faydalanmaları sadece birkaç okulla sınırlıdır. Bu nedenle öğrenciler çok yönlü olarak kendini geliştirmeli ve neye yarayacak demeden doğru tercihler yapmalıdır. Böylece kişinin psikolojik olarak da kendini gerçekleştirmesi mümkündür.

Öğrencilerin pratik yapma alanlarında çalışma imkanları bulması gerekirse ücretsiz çalışmaları bile kazanç olarak dönerken, atanma, iş bulma konusunda oldukça işe yaramaktadır.

Üniversite Seçimi ve Meslek Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Fatoş dedi ki:

    Üniversite seçiminin meslek hayatımı ve normal yaşantımı nasıl etkileyeceğini merak ediyordum. Araştırdım ve yazınız sayesinde iyi bir üniversite seçiminin her şeyi çok güzel etkileyebileceğini anladım. Ellerinize sağlık.

Yorum Yaz