Üniversite LYS Tercihleri Nasıl Yapılacak

2011 LYS ‘nin (Lisans Yerleştirme Sınavı) açıklanmasına birkaç gün kaldı. ÖSYM daha önce ” 2011 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu” yayımlamıştı. LYS tercih işlemleri 25 Temmuz ile 5 Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılacak. Üniversite adaylarının tercih işlemleri için önlerinde iki yol var: İnternetten (bireysel ) olarak ya da herhangi bir sınav merkezinden görevli memur aracılığıyla yapmak. Bilgisayar be internet kullanımı tecrübesi yeterli olmayan adayların tercihlerini sınav başvuru merkezleri aracılığıyla yapmalarını öneriyoruz.

Tercih işlemlerini internet üzerinden bireysel olarak yapacak olan üniversite adaylarının “2011 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu” dikkatlice inceledikten sonra tercihleri arasında bulunduracakları yükseköğretim programlarının geçen yıl en son kaç puanla,hangi yüzdelik dilimle ve hangi başarı sırasındaki adayı kabul ettiğini irdelemeleri gerekmektedir. Bu şekilde , adayların ölü tercih adını verdiğimiz tercih hatalarına düşmeleri önlenir.

Yapılacak tercih sayısını “Yerleşme ihtimaline göre ”  “Düşük” , “Orta” , “Yüksek” diye sınıflandırmak adayın yararına olacaktır. Üniversite adayları okumayacakalrı bölümleri ya da şehirleri asla tercihleri arasında bulundurmamaları gerekir. Unutulmamalı ki, tercih yaptığı programa yerleşene ve gitmeyen adayın bir sonraki yıl yerleştirme puanı düşürülür.

Üniversite adayları 2011 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan programların kodlarını http://ais.osym.gov.tr adresinde yer alan kişisel aday bilgileri ekranında ilgili tercih ekranına girdikleri takdirde, tercihlerinin doğruluğunu , ekranda belirecek olan program ismi ile teyit etmiş olacaklardır. Bu bağlamda adayların, kod girişi yaptıktan sonra, ekranda beliren Üniversite/Bölüm isminin gerçekten o olup olamadığına dikkat etmeleri gerekir.

Adaylar tercihlerini yaptıktan sonra “Tercihlerimi Kaydet” butonunu tıklamaları gerekmektedir.

kaynak: umitakar.com (Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz !)