UNESCO'nun 2007 Yılını Mevlana Yılı İlan Etmesinin Nedenleri Neler Olabilir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

UNESCO’nun 2007 Yılını Mevlana Yılı İlan Etmesinin Nedenleri Neler Olabilir?

Aşağıda UNESCO’nun 2007 yılını Mevlana yılı ilan etmesinin nedenleri neler olabilir kısaca olarak ele alacağız.

UNESCO, 2007 yılında Mevlana Yılı ilan ederek tarihe geçmiştir. Mevlana yılının ilan edilmesinde önemli olan etken hoşgörünün ve adaletin yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Bununla beraber Mevlana’nın dünya medeniyetleri açısından tanınmasını sağlamak ve insani değerlerin dünyada sembol haline getirilmesini sağlamaktır.

Mevlana’nın hayat felsefesi hoşgörü ve adalet anlayışından oluşmaktadır. Bu nedenle dünya genelinde bu değerlerin yaygınlaşması, yerleşik hale gelmesi ve kalıcı olması amacıyla Mevlana yılı ilan edilmiştir. Mevlana bütün dünya tarafından bilinmektedir. Yaklaşık sekiz yüz yıl önce yaşamasına rağmen insanlık için en önemli değerlerden biri haline gelmiştir. Toplumun her kesiminin kabul ettiği ve takdir ettiği bilge bir zat olarak tarihe geçmiş ve kendinden sonra çığır açılmasına neden olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. efsun dedi ki:

    Siz belirtmemişsiniz ama ben belirtmek istiyorum. 2007 yılının Unesco tarafından Mevlana Yılı olarak ilan edilmesinin nedeni Mevlana’nın 800. doğum yılının kutlanması ve anılmak istenmesidir.

Yorum Yaz