Ulusal Egemenlik Nedir

Ulusal Egemenlik Anlamı Ne Demektir, Ulusal Egemenlik Nedir Kısaca

Devlet üzerinde hakim olan, devlet ile ilgili kararları aldıran genel gücün direk olarak halka ait olmasına ulusal egemenlik denir. Ulusal egemenliğin çeşitli isimleri de vardır; milli egemenlik, hakimiyeti milliye olarak da bazı yerlerde karşımıza çıkabilir.

Bazı devletlerde devleti yöneten irade ve güç bir kişinin ya da bir grubun elinde olabilir. Ancak ulusal egemenlikte bu güç halkın elindedir. Ulusal egemenliğin bir şartı olarak bazı kararları oy birliğiyle almak için bir meclis ve herkesin birbirine karşı eşit durumda olduğu bir demokratik seçim olmalıdır. Halkın kendisinin seçtiği milletvekillerinin mecliste verdikleri oylar ile ulusun egemenliği sağlanmış olur.

Aslında ulusal egemenlik kavramı bu kadar basit değildir. İlk oluştuğu zamanlardan beri pek çok filozof ve felsefeci tarafından tartışılmış, bilim insanları tarafından farklı görüşler ortaya atılmıştır. Ancak modern dünyada insan hakları ve sınıf eşitliği ön plana çıkmakta, bu nedenle de genel olarak devletlerde ulusal egemenlik anlayışı vardır.

Ulusal Egemenlik Hakkında Kısa Bilgi Aktardık.

28 yorum

  1. Sonunda anladım ulusal egemenlik ne demektir diye öğretmen sordu bugün apışıp kaldım sınıfta, milletin kendi kendini yönetmesi millet hakimiyeti demekmiş sağ olun.

  2. Peki ulusal egemenlik anlayışı tam olarak nedir?Ben 8. Sınıf öğrencisiyim ve Inkılap dersinde bu kavramı ve bununla ilgili sorular sürekli karşıma çıkıyor ve zorlanıyorum.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.