Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2022

Ulusal Egemenlik Nedir Kısa Bilgi

Ulusal egemenlik nedir kısa bilgi hakkında bilgi kısaca

Devlet ile ilgili kararların alınması konusunda yetkili kişileri ve devlet adamlarını halkın seçmesine ulusal egemenlik denmektedir. Ulusal egemenlik; milli egemenlik, hakimiyeti milliye gibi isimlerle de anılır.

Bazı yönetim şekillerinde devleti yöneten güç tek bir kişinin ya da bir grubun elindedir. Ulusal egemenlikte ise bu güç halka aittir. Ulusal egemenliğe göre ülke yönetimi ile ilgili kararlar oy birliği ile alınır. Bu kararları oy birliği ile alacak olan kişiler ise halk tarafından demokratik bir seçimle seçilerek meclis çatısı altında toplanmıştır. Halkın seçerek mecliste yer almasına karar verdiği kişiler ise milletvekili olarak adlandırılır. Milletvekilleri halkı temsilen kararların alınması konusunda oy verir ve halkın iradesi yönetime yansımış olur.

Ulusal egemenlik kavramının en basit açıklaması bu şekildedir ve kavramın ortaya çıktığı ilk zamanlardan beri bir çok filozof tarafından tartışma konusu olmuştur. Günümüzdeki modern dünyada insan hakları ve eşitliği ön plana çıkmış ve sınıf ayrımı ortadan kalkmıştır. Bu nedenle de devletlerde genel olarak ulusal egemenlik yönetim şekli olarak görülmektedir.

Milli Egemenlik Nedir Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz