Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Ülkemizin İlk Cumhurbaşkanı Kimdir?

Aşağıda ülkemizin ilk cumhurbaşkanı kimdir kısaca olarak ele alacağız.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Anadolu sathında Milli Mücadele yılları yaşanmıştır. Milli Mücadele, kuvayı milliye ve düzenli ordu tarafından sürdürülen mücadele ile 1919  – 1922 yılları arasında sürmüştür. Milli Mücadele yıllarından sonra Osmanlı Devleti yıkılmıştır. Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyet, halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şeklidir.

Ülkemizin ilk cumhurbaşkanı, cumhuriyetin ilan edilmesini sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’tür. Mustafa Kemal, cumhuriyetin ilan edilmesinden ölene kadar cumhurbaşkanlığı yapmıştır. 1923 – 1938 yıllarında cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Mustafa Kemal kurucu cumhurbaşkanıdır. Meclis kararı ile cumhurbaşkanı seçilmiştir. Cumhuriyet, halkın yönetimde söz sahibi olmasını sağlamıştır. Halkın egemenliğinin halkın elinde bulunmasını sağlamıştır. Cumhuriyet, Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim sistemini oluşturmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sıla dedi ki:

    Ülkemizin ilk Cumhurbaşkanı devletimizin kurucu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’den başkası olamaz elbette. Ülkemizin gelecekte tüm güzel günlerini medeniyetimizi ona borçluyuz.

Yorum Yaz