Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Ülkemizin En Yoğun Nüfuslu Alanları Nerelerdir Neden?

Bu yazımızda ülkemizin en yoğun nüfuslu alanları nerelerdir neden kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Nüfus yoğunluğu, bir yerin yüz ölçümünün nüfusa olan oranı ile bulunmaktadır. Bir yerin ne kadar kalabalık olduğundan çok yüz ölçümünün ne kadar olduğu önemlidir. Çünkü dar alanlarda kişi sayısının önemi olmadan bir yoğunluk oluşmaktadır. Bu temel mantık gereğince nüfus yoğunluğu yaşanan bazı şehir ve bölgelerimiz bulunmaktadır.

Ülkemizin batısında yeryüzü şekilleri, iklim, bitki örtüsü, sanayi alanları bakımında hizmet alanlarının gelişmiş olması nedeniyle nüfus yoğunluğu fazla yaşanmaktadır. Marmara Bölgesi’nde, Ege Bölgesi’nde bu anlamda nüfus yoğunluğu fazladır. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Muğla gibi yerlerde nüfus yoğunluğunun fazla olmasından söz edilebilir. Ayrıca turizm olarak yaz turizminin kış turizminin faal olarak yapıldığı alanlarda da geçici nüfus yoğunluğu yaşanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yasemin dedi ki:

    Ülkemizin en yoğun nüfuslu alanları Marmara Bölgesidir. Daha sonra Ege Bölgesinin bazı illeri de bu kategoriye sokulabilir. Büyük şehirlerden İstanbul, Ankara, İzmir tabi ki ülkemizin en yoğun nüfuslu alanlarıdır.

Yorum Yaz