Ülkemizdeki Turistik Yerler Nerelerdir?

Bu yazımızda ülkemizdeki turistik yerler nerelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili bir iç denize sahip, Asya ve Avrupa’yı birleştiren topraklar üzerinde bulunan üç iklim türünün görüldüğü ve dört mevsimin yaşandığı kadim medeniyetlerin beşiği Anadolu üzerinde kurulu bir ülkedir.

Ülkemizin sahip olduğu denizler nedeniyle deniz turizmi, medeniyetler beşiği olmasıyla kültür ve inanç turizmi, doğal zenginlikleri nedeniyle tatil turizmi, yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla sağlık turizmi oldukça gelişmiştir.

Birçok turizm alanı ülkemizde var olan coğrafi, sosyal, tarihi, kültürel zenginlikler nedeniyle gelişmiştir. Bu nedenle ülkemize her yıl yabancı ve yerli turistler gelmektedir. Hatta dört mevsimin yaşandığı ülkemizde her mevsime özel turist akınları yaşanmaktadır.

Ülkemizdeki turistik yerler şu şekildedir:

*Topkapı Sarayı

*Ayasofya

*Sultanahmet Camii

*Yerebatan Sarnıcı

*Boğaz Köprüleri

*Galata Kulesi

*Kapalıçarşı

*Yedigöller

*Uzun göl

*Antalya

*Bodrum

*İzmir – Efes

*Şanlıurfa – Balıklı Göl

*Cennet – Cehennem Mağaraları

*Tarsus

*Hatay

*Uludağ – Palandöken

*Pamukkale

*Peri Bacaları

Bunların yanı sıra daha birçok şehir, köy, kültürel mekan ve tarihi eserler turistik yerlerdir. Ülkemizde her bölge kendine özgü özellikleriyle turizm cazibesi halindedir. Bu nedenle her bölgeye her mevsim farklı amaçlarla turistler gelmektedir.

Ülkemiz yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla sağlık turizminin de gerçekleştiği ülkelerden biridir. Özellikle tedavi amaçlı termal kaplıcalara, mağaralara, göllere insanlar yerli ve yabancı turist olarak gelmektedir. Bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ülkemizi doğru ve güzel tanıtması için görevler düşmektedir.

Ülkemizdeki Turistik Yerler Nerelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.