Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Ülkemizde Tütün En Çok Nerede Yetişir?

Bu yazımızda ülkemizde tütün en çok nerede yetişir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili, üç iklim tipinin görüldüğü ve dört mevsimin yaşandığı bir coğrafyada bulunmaktadır. Bu coğrafik özellikler bitki örtüsünün ve yeryüzünün farklılaşmasına da neden olmaktadır.

Bu nedenlerle ülkemizde bulunan yedi coğrafik bölgenin her birinde o bölgeye has tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Bazı tarım ürünleri ülkemizin birkaç bölgesinde de yetiştirilmektedir. Onlardan biri de tütündür.

Türkiye’de tütün Ege Bölgesi’nde, Karadeniz Bölgesi’nde, Marmara Bölgesi’nde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Ülkemizin tütünüyle meşhur olmuş şehirleri Samsun ve Adıyaman’dır.

Coğrafik bölge dağılımı olarak ülkemizde en çok tütün yetiştirilen alanlar Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Fakat ülkemizin en iyi tütünü Adıyaman şehrinde yetiştirilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Kardelen
  Türkiye de en güzel ve iyi tütün Bitlis te
  Yetişir Adıyaman Çelikhan ve Samsun
  Tütünleri de güzeldir

 2. meltem dedi ki:

  oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş

 3. Kadir dedi ki:

  Türkiye’de en iyi tütün Bitlis’te yetişir. Yanlış bilgi veriyorsunuz. Bitlis tütünü fiyatıyla bile adıyaman tütününden üç kat daha pahalıdır. Türkiye’nin en iyi tütünü Bitlis tütünüdür nokta

  1. Boskonusma dedi ki:

   Her pahalı mal iyi demek mi oluyor beyefendi bizim orda bol diye ucuz olabilir

 4. esma dedi ki:

  çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, tütün en çok nerede yetiştirilir, kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Yorum Yaz