Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2020

Ülkemizde Etkili Olan İklim Tipleri Nelerdir?

Aşağıda ülkemizde etkili olan iklim tipleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye Kuzey Yarım Küre’de bulunan ve ılıman kuşak ülkelerinden biri olarak Asya ve Avrupa topraklarının birbirine en yakın olduğu yerde bulunan bir coğrafyada bulunmaktadır. Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bir de iç denizi bulunmaktadır. İç deniz üzerinde bulunan iki boğaz, kıtaları birbirine bağlamaktadır.

Ülkemizde dört mevsim yaşanmaktadır. Ayrıca üç iklim tipi görülmektedir. Ülkemizde doğu ve batı arasında iklim farkları bulunmaktadır. Akdeniz İklimi, Karadeniz İklimi ve Karasal İklim ülkemizde görülen iklimlerdir. Ülkemiz yedi coğrafik bölgeden oluşmaktadır. İklimler birkaç coğrafik bölgede birden etkili olmaktadır.

Akdeniz İklimi’nde yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yer yer yağışlıdır. Akdeniz İklimi’nde bitki örtüsü makilerden oluşmaktadır. İklim Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi üzerinde etkili olmaktadır. Sıcaklık farkları çok azdır. Bazı bölgelerdeki sıradağlar hava olaylarının farklılaşmasına neden olur.

Karadeniz İklimi, dört mevsimin yağışlı olduğu bir iklim olarak Karadeniz Bölgesi’nde ve Kuzey Marmara Bölgesi’nde etkili olmaktadır. Bitki örtüsü genelde ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Sıcaklık farkları normalin üstündedir. Sürekli yağış olması basınç farklarını da oluşturur.

Karasal İklim’de, yazları sıcak ve kurak; kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Bitki örtüsü bozkırdır. İklim, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, İç Anadolu Bölgesi’nde, Kuzey Marmara Bölgesi’nde etkili olmaktadır. Sıcaklık farkları yüksektir. Karın yerde kalma süresi de uzundur.

Ülkemizde Etkili Olan İklim Tipleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz