Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Ulaşım teknolojisindeki gelişmeleri bir örnekle açıklayınız

Ulaşım teknolojisindeki gelişmeleri bir örnekle açıklayınız hakkında yazı. Ulaşım teknolojisindeki gelişmeleri bir örnekle açıklayınız

Ulaşım ile ilgili teknolojiler gün geçtikçe ilerletiliyor. Gelişmekte olan bu teknolojik imkanlar sayesinde ulaşım olanakları artarak topluma sunuluyor. Günümüzde Türkiye’de ulaşım alanındaki yatırımlar artarak insanların yaşamına kolaylık katıyor.

Peki ulaşım ne demektir?

Bir yerden başka bir yere gidebilme işine ulaşım adı verilmiştir. Son yıllarda en sık yararlanılan ulaşım imkanları kara, deniz ve haya yollarından kaynaklanır. Demir yolu ulaşımı ise son zamanlarda gittikçe artan ve geliştirilen bir ulaşım yoludur. Kişiler artık hızla gitmek istedikleri yere ulaşabiliyorlar. Mesela önceden Ankara ile İstanbul arasında altı buçuk saat süren ulaşım yeni kurulan Bolu otobanı sayesinde 5 saatte düşürüldü. Son zamanlarda Türkiye’yi kuşatan demir hatları ve hızlı trenler ile ulaşım gittikçe kolaylaşmış durumdadır. Mesela İstanbul’u ele alırsak bir yerden başka bir yere ulaşmak önceden otomobillerle çok zaman alırdı.

Oysa ki yeni kurulan metrolar ile şehir trafiği hafifletildi ve insanlar bu metrolar ile gidecekleri yere daha kolay ulaşıyor. İlerleyen teknoloji ile kişiler rahatlıkla yolculuk ediyorlar.

Başka bir örnek de Bursa şehrinden. 5 sene önce inşa edilen şehrin içinde tramvay hattı bütün kenti kuşatarak ulaşımı kolay hale getiriyor.

İstanbul’da yapılan metrobüsler de ulaşım imkanları arasında. Günlük 2 milyon kadar insanın yolculuk ettiği metrobüsler şehir içinde ulaşıma rahatlık getirmiştir ve insanların daha kolay yolculuk etmelerini sağlamıştır.

Ulaşım teknolojisindeki gelişmeleri bir örnekle açıklayınız hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. irem dedi ki:

    Teşekkürler ?

Yorum Yaz