Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Uhud Savaşı Kısaca Özet Bilgi Ne Zaman Nerede Yapılmıştır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ağustos 2022

Uhud Savaşı Kısaca Özet Bilgi Ne Zaman Nerede Yapılmıştır

Uhud Savaşı kısaca özet bilgi ne zaman ve nerede yapılmıştır?

625 senesinin Mart ayında ve Uhud Dağı’nda gerçekleşen savaşa Uhud Muharebesi adı verilmektedir. Bu muharebe günümüzdeki Arabistan’ın kuzey batı bölgesinde gerçekleşmiştir. Savaşın tarafları Medine’de yaşayan Müslümanlar ile Mekke’de bulunan Ebu Süfyan’ın ordusudur. Bu Savaşta ortaya çıkan en önemli sonuç savaş esnasında Hz. Hamza’nın şehit olmasıdır.

11 Mart 625 tarihinde Mekkeliler tarafından Mekke’den Medine’ye yürünmeye başlandı. Mekkelilerin bu saldırıyı başlatmalarının temel sebebi Bedir Savaşı’nda kaybettiklerinin intikamını almak ve bununla birlikte Hz. Muhammet’in arkasından saldırıya geçmekti. Ancak Müslüman ordu bu savaş karşısında hazırlıksız değildi ve bu ordunun kendilerine yaklaşmasını bekliyordu. Bunun üzerine iki ordu Uhud Dağı’nda karşılaşarak savaşmaya başladı.

Uhud Dağı’nda bulunan dar bir geçidin iki yakasına Hz. Muhammet tarafından okçular yerleştirilmişti. Hz. Muhammet bu okçulara kendilerine haber verilmeden yerlerini terk etmemeleri gerektiğini söylemişti. İki ordunun Uhud eteklerinde karşılaşması ile birlikte burada Mekkeliler bozguna uğradı. Bu olay üzerine okçular savaşı kazandıklarını düşünerek yerlerinden ayrılmışlar ve malları yağma etmeye başlamışlardır. HalidBin Velid bu olay üzerine okçuların terk ettiği yerden Müslümanların üzerine saldırdı. Yaşanan bu olay Müslümanların zayıflamasına sebep olurken savaşta herhangi bir üstünlük de sağlanamadı. Bu olayın ardından Mekkeliler geri döndü.

Uhud Savaşı Kimler Arasında Olmuştur Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Samet dedi ki:

    Uhud savaşı nerede yapılmıştır öğrendim tarihi ile birlikte.

  2. SaĞaNeĞğĞ dedi ki:

    insan arasında :))

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781