Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Tuzlu Su Biyomları Nelerdir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Tuzlu Su Biyomları Nelerdir

Bu sayfamızda tuzlu su biyomları nedir sorusunun cevabını vererek tuzlu su biyomlarının özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Tuzlu su biyomları denizlerin ve okyanuslardan meydana gelmektedir. Bu biyomlarda aşağı yukarı %3 tuz bulunmaktadır. Okyanuslar ve bu okyanusların birbirine bağlanmasını sağlayan denizler dünyamızın %75’ini kaplamaktadır.

İçinde bulunduğumuz evrenin en büyük nem kaynağı tuzlu su biyomları yani denizler ve okyanuslardır. Bunlarda bulunan suların buharlaşması ile birlikte yağmurlar meydana gelmektedir. Bu biyomlarda hayatını devam ettiren canlılar derinliğe, kıyıdan uzaklığa ve ışık almasına göre çeşitli sınıflara ayrılmaktadırlar.

Denizlerin ve okyanusların dibinde bulunan canlı çeşitliliği yaşam şartları daha uygun olduğundan okyanus ve deniz kıyılarında daha fazladır. Yurdumuzdaki tuzlu su biyomları Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz’dir. Bu denizler içerisinde en fazla canlı türüne sahip olan denizimiz birçok adacığın ve koyun bulunduğu Ege Denizi’dir.

Tuzlu Su Biyomları Nelerdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781