Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Bölümü Tanıtımı:

Bu programın amacı, kaliteli tütün yetiştirme, tütünü işleme ve pazarlama alanında çalışacak ara insangücü yitiştirmektir mezunlar, tekel bakanlığına bağlı sigara fabrikalarında ve tütün üretim birimlerinde görev alabilirler.

Programın Amacı: Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği programının amacı, kaliteli tütün yetiştirme, tütünü işleme ve pazarlama alanında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği programında botanik, bitki fizyolojisi, kimya gibi temel derslerden başka genel tarım, tütün yetiştiriciliği sevk ve idare ve hukuk gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği alanında eğitim görmek isteyen bir kimsenin hem temel bilimlere (özellikle biyolojiye) hem de ekonomiye ilgi duyması, düşüncelerini başkalarına etkili bir biçimde aktarabilme gücüne sahip zaman zaman açık havada çalışmaktan hoşlanan bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği programını bitirenlere “Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Teknikeri” ünvanı verilir. Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği teknikeri iyi kaliteli tütün yetiştirmek için uygun toprağın seçimi, gübrelenmesi, tütün bitkisinin hastalıklardan korunması konularında üreticileri aydınlatır tütün yapraklarının alımı, işlenmesi, çeşitli kalitede sigara üretimi ve ürünün pazarlanması ile ilgili işleri tütün eksperliği mühendisinin gözetim ve denetimi altında yürütür.

Çalışma Alanları: Tütün yetiştiriciliği ve işlemeciliği teknikerleri Gümrük ve Tekel Bakanlığına bağlı sigara fabrikalarında ve tütün üretim birimlerinde görev alabilirler.

Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Nedir, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Ne İş Yapar, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Maaşları, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği İş İmkanları, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği İş Çalışma Alanları, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Bölümünün Geleceği, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Bölümü Tercih Edilir mi, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Tanıtımı, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği İş Bulma Durumu

> Tütün Yetiştiriciliği ve İşlemeciliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz