Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Tutum Nedir Nasıl Oluşur - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Tutum Nedir Nasıl Oluşur

kyi-guwy_400x400Bir takım insanlar ilgi duydukları parti, marka, takım ve inanç gibi alanlarda olumsuz duygu ve düşünceler duyduklarında aşırı tepkiler verebilirler. İnsanların bu tepkisi aslında bir tutum örneğidir. Peki tutum nedir nasıl oluşur?

Bireylerin çevrelerindeki insanlara ve maddelere karşı sergilemiş oldukları tüm değerlendirmeler “tutum”dur. Aynı zamanda bireyin tutumları davranışlarının yönlenmesinde büyük etkiye sahiptir. Bireyler tutumları sayesinde duygularını, düşüncelerini, hal ve hareketlerini tutarlı bir şekilde gerçekleştirir.

Tutumlar nasıl oluşur? sorusunun cevabı ise aslında bireylerin çevrelerinde bulunan kişilerdedir. Öyle ki; bireylerin çocuk yaşlarında tutumlarını meydana getirmesinde önce annesi, babası, diğer aile fertleri, akrabaları ve arkadaşları etkili olmaktadır. Çünkü bireyler küçük yaşlarında tam da karakterlerinin oturmaya başladığı dönemlerde çevrelerindeki insanları rol model olarak görürler.

Tutumların oluşması belirli bir süreç aldığı gibi tutumların değişmesi de de tutumların dereceleri ile bağlantılıdır. Bireylerin tutumları ne kadar güçlü ise değişmesi de o kadar zor olacaktır. Özellikle de bireyler üç boyutlu tutumlara sahipler ise bu durumda bireylerin bu tutumlarının değişmesi imkansız denecek kadar zor olmaktadır.

Bireyler tutumlarını çevrelerinde ve sosyal hayatlarına göre şekillendirirler bu nedenle de tutumların meydana gelmesinde yine bireylerin girmiş oldukları sosyal ortamlar da etkilidir. Bu nedenle de bireyler tutumlarını meydana getirirken akıl ve mantık süzgecinden geçirmeli ve aynı zamanda çevrelerindeki insanların fikirlerine de saygı duymayı da öğrenmelidirler.

Tutum Nedir Nasıl Oluşur Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781