Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Türklerin Kurganlara Ölünün Şahsi Eşyalarını Koymalarının ve Üzerine Balbal Denilen Heykelleri Dikmelerinin Nedenleri Neler Olabilir

eski-turklerde-olu-gomme-adetleri-definTürkler ezelden bu yana dillerine, dinlerine, ırklarına ve kültürel özelliklerine sahip çıkan ve bağlı olan bir toplum olmuşlardır ve bu özelliklerini de kesinlikle kaybetmemişlerdir. Türklerin dini inançları ve kültürel özellikleri aynı zamanda onların yaşam tarzlarında da derin izler bırakarak Türklerin yaşam biçimlerini de şekillendirmiştir. Bu yazımızda sizlere Türklerin kurganlara ölünün şahsi eşyalarını koymalarının ve üzerine balbal denilen heykelleri dikmelerinin nedenleri neler olabilir kısaca derlediğimiz bilgileri sunacağız.

Eski Türkler Göktanrı dinine inanıyorlardı ve Göktanrı dini İslam dini ile büyük benzerliklere sahipti. Öyle ki; nasıl İslam dininde ölümden sonraki hayata ve Allah’a hesap verileceğine inanılıyor ise Göktanrı dininde de ölümden sonra bir yaşamın olduğuna ve Tanrıya öldükten sonra her yaptıklarından hesap vereceklerine inanırlardı. Bu inanış Türklerin yaşam tarzlarını şekillendirirken aynı zamanda da ölen kişileri gömme gelenekleri üzerinde de büyük bir etki yaratmıştır.

Türkler ölen kişileri gömerlerdi ve onların yanında ölünün önemli ve şahsi eşyalarını da gömerlerdi. Bu durumun temel nedeni ise ölümden sonra yaşamın olduğuna ve ölen kişinin öldükten sonra ruhunun yaşayacağı için o eşyalara ihtiyacı olacağına inanmaları idi. Ayrıca ölülerini gömdükleri ve “Kurgan” adı verilen mezarlara bir de “Balbal” adında taşlar dikerlerdi. Bu taşlar ölen kişinin yaşadığı hayat boyunca kaç kişiyi öldürdüğünü simgelerdi. Bu balbalların dikilmesinin nedeni de yine ölen kişinin öldürdüğü kişiler için de tanrıya hesap vereceği düşüncesidir.

Türklerin Kurganlara Ölünün Şahsi Eşyalarını Koymalarının ve Üzerine Balbal Denilen Heykelleri Dikmelerinin Nedenleri Neler Olabilir Konusundaki Önerilerinizi ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz