Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Haziran 2018

Türkler Tarih Boyunca Nerelere Göç Etmişlerdir?

Aşağıda Türkler tarih boyunca nerelere göç etmişlerdir kısaca olarak ele alacağız.

Türkler tarih boyunca sürekli göçebe yaşadıkları dönemlerde dünyanın dört bir yanına dağılmışlardır. Türkler, Orta Asya merkezli olarak Asya, Avrupa kıtaları üzerinde kilometrelerce öteye gitmişlerdir.Avrupa içlerine kadar ilerlemişlerdir.

Türkler, Orta Asya coğrafyasından, Anadolu coğrafyasına doğru göç etmişlerdir. Avrupa içlerine kadar ilerlemişler fakat Anadolu’yu yurt edinmişlerdir. Orta Asya’da kalan Türkler de Orta Asya’da devlet kurma yoluna gitmişlerdir. Türkler, savaşçı bir millet oldukları için göç ebe hayatları boyunca bir çok milletle karşı karşıya gelmişlerdir. Bu nedenle göç etmelerinde bu mücadeleler de etkili olmuştur. Türkler bin yıldır Anadolu coğrafyası üzerinde bulunmakta ve devlet olarak yaşamaktadırlar. Ayrıca Orta Asya Türk cumhuriyetleri de devlet olarak varlığını sürdürmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. didem dedi ki:

    Türkler tarih boyunca önce cihan anlayışı için İslamiyeti kabul ettikten sonra da cihat anlayışı için göç ederek seferler düzenleyerek ilerlemiştir. Ancak daha çok Orta Asya’ya göç etmiş ve orayı kendilerine vatan seçmiştir.

Yorum Yaz