Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Türkiye’nin Yeraltı Kaynakları Nelerdir

Türkiye’deki yeraltı kaynakları nelerdir hakkında bilgi kısaca, Türkiye’nin yeraltı kaynakları nelerdir?

Yeraltı kaynaklarının zenginliği bir ülkenin coğrafi konumu ile ilgilidir. Türkiye yeraltı kaynakları açısından oldukça zengin bir coğrafyada yer almaktadır. Örneğin bor madeninin %72.1 kadar kısmı Türkiye’de yer almaktadır. Bu 3.066 milyar tona karşılık gelmektedir. Bor gelecekte yakıt olarak kullanılma ihtimali bulunan değerli bir madendir.

Kömür madeni en fazla tüketilen enerji kaynaklarındandır. Son 3 yıldaki sondaj işlemlerinde 8.3 milyar ton kömür rezervi elde edilmiştir.

Altın madenciliği günümüze değin 50 ton kadar çıkartma yapılmış bir alandır. Ancak daha 6500 tonun yer altında olduğu bildirilmektedir.

Demir madenciliği en önemli madenciliklerdendir çünkü endüstrinin bel kemiği demirdir. Doğu Anadolu bölgesinde çok miktarda çıkartılmaktadır.

Krom önemli madenlerden biri olup paslanmaz çelik sanayinde kullanılır.

Trona Türkiye’de 836 milyon ton kadar rezervi bulunduğu düşünülen bir madendir.

Boksit uçak ve elektronik sanayinin bel kemiği olan alüminyumun elde edildiği ham maddedir.

Tuz Türkiye’de en çok bulunan yer altı kaynaklarından birisidir. Tuz üretimi deniz suyundan da gerçekleştirilmeye başlamıştır.

Cıva madenciliğinde Türkiye dünyadaki en zengin yataklara sahiptir. Cıva oda sıcaklığında sıvı halde bulunan bir metaldir ve kağıt, gübre, ilaç yapımında kullanıldığı gibi altın madenciliği yaparken de önemli bir yere sahiptir. Konya, İzmir ve Manisa’da bolca çıkartılmaktadır.

Lüle taşı ev eşyalarımızın çoğunun ham maddesidir. Dünya üzerinde tek çıkarıldığı yer Türkiye’dir ve süs eşyalarının yapımında kullanılır.

Gümüş madenciliği Türkiye’de daha çok Eti Gümüş AŞ tarafından yapılmaktadır. Günümüze kadar 22 milyon ton rezervi olduğu düşünülmektedir.

Feldispat cam sanayinin bel kemiğidir. Dünyadaki toplam miktarının onda biri Türkiye’de bulunmaktadır. Cam sanayinin ham maddesi olan bu madenin 130 milyon ton rezervi bulunduğu düşünülmektedir.

Petrol günümüzün en mühim enerji kaynağıdır. Ancak Türkiye’de çok miktarda bulunmamaktadır. Kendi çıkardığımız petrol ancak 1/7 kadarlık ihtiyacımıza yetmektedir. Motorlu araçlarda kullanımı en önemli kaynaktır.

      Türkiye’nin Yeraltı Kaynakları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. çiğdem dedi ki:

    hazırlayanların emeğine sağlık tam istediğim gibi bir yazı olmuş, süpersiniz.

Yorum Yaz