Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Türkiye’nin Lozan Barış Antlaşması’nı imzalaması uluslararası ilişkilerini nasıl etkilemiştir?

Türkiye’nin Lozan Barış Antlaşması’nı imzalaması uluslararası ilişkilerini nasıl etkilemiştir?

Lozan Barış Antlaşması Türk dış politikası açısından bir dönüm noktası olmuştur. Bu antlaşma ile “kapitülasyonlar” ve “Düyûn-u Umûmiye Teşkilatı” kaldırılmış, böylece hem yabancı devletlerin
Türkiye’nin iç işlerine karışmalarının önüne geçilmiş hem de “ekonomik bağımsızlık” yolunda önemli bir adım atılmıştır. Tüm bunlar, Türkiye’yi “tam bağımsız bir dış politika takip etme” imkânına kavuşturmuştur.

Lozan Antlaşması’nda, Osmanlı Devleti’nden kalan azınlık ve dış borçlar sorunu gibi birçok sorun çözüme kavuşturulmuştur. Bu durum Türkiye’nin yabancı devletlerle karşılıklı iyi ilişkiler geliştirmesine zemin hazırlamıştır.

Türkiye, Lozan Antlaşması’ndan sonra da samimi, açık ve iyi niyetli siyasetini devam ettirmiş ve düşmanlıkları yok edip dostlukları inşa edecek bir dış politika takip etmiştir. Türkiye çözüm odaklı dış politikası sayesinde İngiltere ve Yunanistan ile dostluk ve güvene dayalı ilişkiler kurmaya başlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sebile ölmez dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Türkiye’nin Lozan Barış Antlaşması’nı imzalaması uluslararası ilişkilerini nasıl etkilemiştir? işime yaradı ödevimde, ben Burdur kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

Yorum Yaz