Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Türkiye’nin En Büyük Dağları ve Gölleri Nelerdir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Türkiye’nin En Büyük Dağları ve Gölleri Nelerdir?

Aşağıda Türkiye’nin en büyük dağları ve gölleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye, coğrafi olarak Asya ve Avrupa topraklarının birleştiği noktada yer almaktadır. Türkiye’nin üç tarafı denizlerle çevrilir. Ülkemizde bir de iç deniz bulunmaktadır. Bununla beraber ülkemizde karalar üzerinde göller, akarsular da yer almaktadır. Verimli nehirler, dereler, çaylar ovalar, platolar ve vadilerle çevrelenmektedir.

Türkiye’de çok önemli volkanik dağlar ve yüksek dağlarla birlikte sıra dağlar da yer almaktadır. Bununla beraber su kaynakları bakımından zengin olan ülkemizin coğrafyasında önemli özelliklere sahip göller de yer almaktadır. Ülkemizde yedi farklı coğrafi bölgede farklı büyüklüklerde göller ve yüksekliklerde dağlar yer almaktadır.

Ülkemizin en önemli dağları volkanik özellikler de taşımaktadır. En yüksek dağlar Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Göller ise farklı bölgeler üzerinde dağılım göstermektedir. Sodalı su, tuzlu su özelliklerine göre de göller bulunmaktadır.

Dağlar ve göller Anadolu coğrafyasının en önemli özelliklerini oluşturmaktadır. Bu nedenle Anadolu coğrafyası bir kıta büyüklüğünde coğrafi zenginliklere, biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Anadolu üzerinde farklı ekosistemlerin oluşması endemik türlerin meydana gelmesini sağlamıştır.

Türkiye’nin en yüksek dağları şu şekildedir:

*Ağrı Dağı

*Cilo Dağı

*Süphan Dağı

*Kaçkar Dağı

*Erciyes Dağı

Türkiye’nin en büyük gölleri şu şekildedir:

*Van Gölü

*Tuz Gölü

*Beyşehir Gölü

*Eğirdir Gölü

*İznik Gölü

Türkiye’nin En Büyük Dağları ve Gölleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Yaprak dedi ki:

  güzel yazıya güzel derim, çünkü Türkiye’nin En Büyük Dağları ve Gölleri Nelerdir? mükemmel ötesi olmuş, Ben Batman il birinciyisim, okulda da en güzel kızım, kıskananlar çatlasın!

 2. Meltem dedi ki:

  kısa sade beğendim, Türkiye’nin En Büyük Dağları ve Gölleri Nelerdir? ödevim vardı, Kırşehir okul birincisi olarak beğendim. :)

 3. Suzan dedi ki:

  Selam okul siteniz harbiden dikkatimi çekti, teşekkürler, Türkiye’nin En Büyük Dağları ve Gölleri Nelerdir? tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

 4. Deniz dedi ki:

  elinize sağlık 100 aldım, Türkiye’nin En Büyük Dağları ve Gölleri Nelerdir? ödevimde işimi gördü, bu arada ben Iğdır zekilik yarışmasına birinci geldim ciddiyim, tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781