Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2021

Türkiye’nin Dışa Bağımlı Olduğu Ürünler Nelerdir?

Bu yazımızda Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu ürünler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, jeopolitik konum olarak çok verimli topraklar üzerinde bulunmaktadır. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Türkiye ayrıca önemli enerji kaynaklarının transfer noktaları üzerinde yer almaktadır. Coğrafya özellikleri bakımından tarım ve hayvancılık gelişmiştir. Türkiye’de sanayi alanları da teknolojiye dayalı olarak gelişmektedir. Fakat sanayi daha çok tarıma ve hayvancılığa dayalıdır.

Türkiye üreten bir ülke olduğu kadar tüketen de bir ülkedir. Bazı ihtiyaçları bakımından hala dışa bağımlı olan bir ülke olan Türkiye’de, ağır sanayi, bilişim teknolojileri sanayi henüz emekleme durumundadır.

Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu ürünler şu şekildedir:

*Helikopter, uçak ve diğer hava taşıtları

*Kara araçları

*Deniz araçları

*Cep telefonları

*Kameralar

*Radyo – TV yayın cihazları

*Matbaa makineleri

*Taşınabilir bilgisayar

*Bilişim ürünleri parçaları

*Yazıcı, tarayıcı, fotokopi ve faks cihazları

*ATM makineleri

*Medikal cihazlar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Osman dedi ki:

  Sadece bunlar değil, kalite standartlarının düşük olması sebebi ile birçok hırdavat ve elektronik eşya üretilse bile piyasada tercih edilmiyor. Buda hammadde üretiminde de dışa bağlı olmamızdan kaynaklanıyor.

 2. melisa dedi ki:

  Disa bagli oldugu urunlerin yarisini uretiyor zaten turkiye

  1. Taha dedi ki:

   Üretemiyor, montaj yapıyor… Üretiyor dediğin şeylerin parçalarını dışardan alıp bir araya getiriyor ve örneğin oluyor sana “Vestel Venüs” cep telefonu.. onu bile düzgün yapamiyoruz ya hadi neyse…

 3. Yonca dedi ki:

  Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu ürünler bildiğimden daha fazlaymış sizin sayenizde öğrenmiş oldum. Bilgi verici ve öz anlatımlı güzel bir konu olmuş.

Yorum Yaz