Türkiye’deki Karstik Şekiller Nelerdir

Ülkemiz bölge bölge gerek yeryüzü şekilleri bakımından gerekse iklim özellikleri bakımından farklılıklar gösteren bir ülkedir. Ülkemizde yer yer görülen şekillerden birisi de karstik şekillerdir. Türkiye’deki karstik şekiller nelerdir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere sunacağız.

indirEriyebilen kayaçlara “Karstik” adı verilmektedir. Dolayısıyla da karstik araziler eriyebilen kayaçlardan meydana gelmektedir. Türkiye’de gerek aşınım şekilleri olarak gerekse birikim şekilleri olarak fazlasıyla karstik şekillere rastlanmaktadır.

Lapya: Karstik aşınım şekillerinden birisi lapyadır. Karstik aşınım şekli olan lapyalar, Toros Dağlarında çok fazla görülmektedir.

Obruk: Karstik aşınım şekillerinden bir diğeri olan obruk şekilleri, özellikle Obruk Platosu’nda fazlasıyla görülmektedir. Ülekmizde bulunen Cennet ve Cehennem obrukları ülkemizin eşi benzeri olmayan doğal harikalarından briisidir.

Traverten: Ülkemizde bulunan mağaralar ve mağaraların içinde bulunan sarkıt, dikit ve sütun gibi karstik aşınım ve birikim şekilleridir. Türkiye’de en görülmeye değer olan ve en güzel doğa harikası Pamukkale travertenleri en güzel traverten örnekleridir. Travertenlerin bulunduğu mağaralar ülkemizde en fazla Toros Dağları’nda görülmektedir. Bu bağlamda Türkiye’de en önemli traverten mağaralarımız Damlataş mağarası, Karain mağarası ve insuyu mağarasıdır.

Türkiye’deki Karstik Şekiller Konulu Yazımız Hakkındaki yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.