Türkiye’deki Delta Ovaları

Türkiye’deki delta isimleri, Türkiye’deki delta ovaları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Akarsuların taşıdığı maddelerin denize döküldükleri yerlerde birikmeleri sonucunda meydana gelen üçgen şekilli arazilere delta ovaları adı verilir. Delta ovasının meydana gelebilmesi için akarsuların denize döküldüğü kısımda akış hızı yavaş olmalı ve bu sırada akarsuların bol miktarda alüvyon taşıması gerekmektedir.

Türkiye’de bulunan delta ovaları ve özellikleri;

Çukurova Delta Ovası; Akdeniz bölgesinde bulunan Adana ili sınırları içindedir. Çukurova deltası, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin biriktirmesiyle oluşmuştur. Türkiye’nin en büyük delta ovasıdır.

Bafra Delta Ovası; Karadeniz bölgesinde bulunan Samsun ilinin kuzeybatısında bulunmaktadır. Bu delta ovasında Pelikan, balıkçıl, flamingo gibi bir çok kuş türü bulunmaktadır. Bu nedenle bu delta ovasında bir çok kuş bilimci inceleme yapmaktadır.

Çarşamba Delta Ovası; Karadeniz bölgesinde Samsun ilinin kuzey doğusunda yer almaktadır. Çarşamba Delta Ovası üzerinde 105 köy bulunmaktadır. Bu delta ovası tarım açısından oldukça verimlidir.

Sakarya Delta Ovası; Batı Karadeniz bölümünün Sakarya ve İstanbul illeri sınırlarında bulunmaktadır. Bu delta ovası, Sakarya nehrince oluşturulmuştur.

Meriç Delta Ovası; Marmara bölgesinde bulunan Ergene Havzasında bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi Meriç nehri sayesinde oluşmuştur.

Gediz Delta Ovası; Ege bölgesinde bulunan İzmir ilinde bulunmaktadır. Gediz nehri oluşturmaktadır.

Büyük Menderes Delta Ovası; Ege bölgesinde bulunan Aydın ilinde yer almaktadır.

Küçük Menderes Delta Ovası; Ege bölgesinde yer alan Aydın ve İzmir illerinin kesiştiği alanda yer alır.

Silifke (Göksu) Deltası; Akdeniz bölgesinde bulunan Mersin ilinde bulunan Silifke ilçesinde yer almaktadır. Silifke deltası Göksu nehriyle oluşmuştur.

Türkiye’de Bulunan Delta Ovaları, Türkiye’de Bulunan Deltalar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

8 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.