Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Türkiye’de Zeytin En Çok Hangi Bölgede Yetişir?

Bu yazımızda Türkiye’de zeytin en çok hangi bölgede yetişir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye’de tarım coğrafik şartlara bağlı olarak gelişmektedir. Türkiye’de üç farklı iklim tipi, yedi coğrafik bölgede değişik alanlarda yayılış göstermektedir. Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde su kaynakları oldukça fazla ve yeryüzü şekilleri batıdan doğuya doğru gidildikçe artmaktadır.

 

Türkiye’de bitki örtüsü iklime bağlı olarak bozkır, maki, orman ve dağ çayırları şeklindedir. Ülkemizde Akdeniz İklimi’nin görüldüğü yerlerde tarım ürünleri açısından verimlilik ve çeşitlilik söz konusudur.

Akdeniz İklimi, Akdeniz, Ege ve Marmara taraflarında etkilidir. Ege Bölgesi’nde dağlar denize dik uzanır ve böylece basınç ve sıcaklık farkları fazla oluşmaz. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçebilir.

Türkiye’de zeytin en yaygın olarak Ege Bölgesi’nde yetişmektedir. Zeytin üretimi ve zeytinyağı üretimi bakımında Ege Bölgesi Türkiye’ye öncülük etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anooonim dedi ki:

  Hangi ilde yetiştiği yazmıyo

 2. Anonim dedi ki:

  Aynen çok güzel olmus

 3. esma dedi ki:

  İşte bu çok iyi oldu. zeytin nerelerde yetişir kısa ve çok harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

 4. İrem Reyyan dedi ki:

  COK GUZEL OLMUŞ.KIM YAZDIYSA TESEKKURLER.

 5. Yaren dedi ki:

  Beğendim ülkemizde zeytin en fazla nerede yetişir öğrendim.

 6. Anna dedi ki:

  Zeytinin en çok yetiştirildiği bölge hakkında güzel ve kısa bilgiler vermişsiniz coğrafya ödevim için bu yazı ne kadar çok işime yaradı bilemezsiniz :)

Yorum Yaz