Türkiye'de Yerleşmelerin Deniz Kenarlarında Yoğunlaşmasının Nedeni Nedir
Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ağustos 2018

Türkiye’de Yerleşmelerin Deniz Kenarlarında Yoğunlaşmasının Nedeni Nedir

Türkiye’de Yerleşmelerin Deniz Kenarlarında Yoğunlaşmasının Nedeni Nedir hakkında bilgi kısaca.

Deniz kıyılarına yerleşilmesi sadece ülkemizde görülen bir olgu değildir. Tüm dünyada insanlar deniz kenarında daha fazla nüfus yoğunluğuna sahiptir. Tarihte daha geriye gidildiğinde bile bunun böyle olduğu görülmektedir. Bu tip yerleşim şeklinin en büyük sebebi ticarettir. Günümüzde ise ticaretin yanında turizm de önem kazanmıştır ve deniz kıyılarının önemi daha da artmıştır. Yaz turizmi bu bölgelerde bacasız sanayinin gelişimini sağlamıştır.

Eski çağlarda ise deniz kenarına yerleşmenin tek nedeni ticaretti. Liman ticareti önemli bir gelir kaynağıydı ve taşımacılıkta alternatifsizdi. Günümüzde deniz ticaretinden başka pek çok ticaret sahası olsa da geçmişte deniz ticareti en önemli ticaret bölümlerinden idi. Bu sebepledir ki insanlar deniz kenarına yerleşmiştir. Buradaki insanların zenginleştiği ve hayatlarının güzelleştiği görüldükçe deniz kenarında yaşayan insanlar ayrıcalıklı olarak görülmeye başladı.

Günümüzde de deniz turizminin büyük önem kazanması kıyı kesimlerindeki kentleşmeyi arttırdı. Oteller, evler ve dinlenme tesisleri deniz kenarına inşa edildi. Özellikle yaz mevsimi turizm alanında büyük gelir kaynağı sağlıyor.

0

Türkiye’de Yerleşmelerin Deniz Kenarlarında Yoğunlaşmasının Sebepleri Nelerdir Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz