Türkiyede Tarım Ve Hayvancılığı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bu yazımızda Türkiyede tarım ve hayvancılığı etkileyen faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye’de tarım ve hayvancılık en çok yararlanılan geçim kaynaklarındandır. Ülkemizin iklimi ve diğer coğrafi özellikleri tarım ve hayvancılık sektörünü gelişmesini sağlamıştır. Ülkemizde tarım ve hayvancılığı etkileyen faktörler bulunmaktadır.

 

 

Hayvancılığı etkileyen faktörler şu şekildedir:

Hayvanların nesillerinin ıslah edilmesi:

Yüksek verimli hayvan sayısını arttırmak ve hayvanların iyileştirilmesini sağlamak için yapılmaktadır. Böylece hayvancılığın verim ve kalitesi artmaktadır.

Otlakların ıslah edilmesi:

Doğal ortamın korunmasını sağlamak, yaban hayatının devam etmesini sağlamak, toprağı korumak, sulama imkanlarını genişlemek amacıyla yapılır. Hayvancılığın daha verimli ve kaliteli olması için gereklidir.

Besicilik ve ahır hayvancılığı:

Ülkemizin hemen her bölgesinde bu şekilde kültür hayvancılığı yapılmaktadır. Hayvancılığın bir endüstri haline gelmesi amaçlanmıştır.

Tarımı etkileyen faktörler şu şekildedir:

Sulama ve gübre kullanımı:

Toprağın sulanması ve gübreyle harmanlanması doğru şekilde ve doğru ölçülerde yapılırsa tarımı olumlu etkiler.

Tohum ıslahı yapılması ve makine kullanımı:

Tohumların daha verimli ve kaliteli ürün vermesi için ıslah çalışmaları yapılır. Makine kullanımı da hasat ekme, toplama, sulama ve taşıma imkanlarını hızlandırır.

Zirai mücadele ve toprak bakımı:

Tarımda ilaçlama ve böcek istilalarıyla mücadele etmek için ilaçlama gereklidir. Toprağın bakımının sağlanması da ürünlerin daha kaliteli hasat edilmesini sağlar. İş gücünden de kazanç oluşturur.

Toprak analizi ve pazarlama:

Tarım alanlarının toprak analizlerinin yapılması ürünlerin kalite ve verimini arttırır. Ayrıca ithalat ve ihracat için bir alan oluşturulması da ekonomik gelir sağlar.

Türkiyede Tarım Ve Hayvancılığı Etkileyen Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.