Türkiye’de Rüzgarın Oluşturduğu Yer Şekilleri

Yeryüzünde meydana gelen her olayın arkasında elbette ki bir neden vardır ve dolayısıyla da doğada meydana gelen her olayın yine doğada meydana gelen bir olay nedeni olmaktadır. Doğada meydana gelen bazı yer şekillerinin nedenleri rüzgarlardır. Bu yazımzıda Türkiye’de rüzgarların oluşturduğu yer şekilleri kısaca hakkında sizlere bilgi aktaracağız.

sahit-kayaTürkiye geneline baktığımızda rüzgarların meydana getirdiği yer şekillerinin çok fazla yaygın olmadığını görmekteyiz fakat genellikle kumsalların bulunduğukıyı bölgelerinde, delta sahalarında ve iç bölgelerin kurak kısımlarında rüzgar etmeni sayesinde yer şekilleri görülmektedir. Rüzgarların bu bölgelerde meydana getirdiği yer şekillerinin başında kumullar, şahit kayalar ve mantar kayalar gelmektedir.

Türkiye’de rüzgarın etkisi ile meydana gelen yer şekilleri olan kumullar, ülkemizdeki yerleşim alanlarını ve tarım arazilerini büyük ölçüde kaplamaktadır. Bu nedenle devlet kumulların olumsuz etkilerini en aza indirmek amacı ile bir çok alanda ağaçlandırma çalışmaları yapmaya başlamıştır.

Ülkemizde rüzgarların etkili olduğu ve meydana gelen yeryüzü şekillerinin etkili olduğu alanlar genel olarak bölgelerimizin iç bölümleri olmaktadur. Bu yeryüzü şekillerinin en fazla iç bölgelerinde görüşmesinin temel sebebi; iç bölgelerde kuraklık faktörünün çok fazla olması ve bitki örtülerinin oldukça zayıf yapıda olmasıdır.

Türkiye’de Rüzgarın Oluşturduğu Yer Şekilleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Sorularınızı ve Bilgilerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.