Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

Türkiye’de platolar ve ovalar

Türkiye’de platolar ve ovaların isimleri. Türkiye’de platolar ve ovalar

Ülkemizde yer alan ovalar ve platolar ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle plato nedir ona anlatalım.

Akarsuların derine doğru yardığı, çevresindeki alanlara göre yüksekte kalan düzlük alanlara plato denir. Türkiye’de platolar geniş bir yer kaplamaktadır.

Ülkemizdeki Platolar

İç Anadolu: Obruk, Haymana, Cihanbeyli, Bozok ve Uzunyayla platoları

İç Batı Anadolu: Yazılıkaya Platosu

Güney Doğu Anadolu: Gaziantep ve Şanlıurfa Platoları

Doğu Anadolu: Erzurum- Kars ve Ardahan Platoları

Akdeniz: Taşeli Platosu

Marmara: Çatalca- Kocaeli Platosu

Akarsuların yarmadığı ve çevresinde bulunan alanlara göre alçakta yer alan geniş düzlüklere ise ova adı verilir. Fakat deniz seviyesine göre bulundukları yükseklikler aynı değildir. Ovaların bulunduğu rakımlar batıdan doğu yönüne doğru gittikçe artmaktadır. Ülkemizde ovalar oluşum şekillere göre sınıflara ayrılmıştır.

Delta Ovaları : Akarsular tarafından aşınıp taşınan alüvyonlar derin olmayan denize uzun senelerce biriktirilince meydana gelen ova tipidir. Bafra, Çarşamba, Çukurova, Bakır çay, Gediz gibi ovalar bunların başında gelir.

Tektonik Ovalar: Yer yüzündeki kırılmaların ve çökmelerin neticesinde meydana gelen alanlarda alüvyonların dolmasının sonucunda görülürler. Ülkemizde Bursa, Adapazarı, Konya Suruç, Ceylanpınar bu tip ovalara örnek olarak verilebilir.

Karstik Ovalar: Kalkerlerin çözünmesi sonucunda meydana gelen polye tip ovalardır. Elmalı, Kestel, Korkuteli gibi ovalar bunlara örnektir.

Türkiye’de platolar ve ovalar hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ayşe Türkyılmaz dedi ki:

    Hiç hiç güzel değil

  2. Anonim dedi ki:

    hiçbişey anlamadım çünkü çıkmadı

Yorum Yaz