Türkiye’de Pamuk En Çok Hangi Bölgede Yetişir?

Aşağıda Türkiye’de pamuk en çok hangi bölgede yetişir kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye, yedi coğrafik bölgeden meydana gelmektedir. Bu bölgeler, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü, toprak özellikleri ve iklim bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Ülkemizde üç farklı iklim tipi ve dört farklı mevsim yaşanmaktadır. Bu da tarım ve hayvancılık faaliyetlerini doğrudan etkilemektedir. En çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişir.

Türkiye’de birçok tarım ürünü yetiştirilmektedir. En verimli tarım ürünleri iklimin en elverişli olduğu yerlerde bulunmaktadır. Pamuk, ülkemizde üretimi ve ticareti yapılan bir tarım üründür. Ülkemizde özellikle güneydoğuda, akdenizde ve egede yetiştirilmektedir. Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu coğrafyasında bitişik olarak pamuk üretimi en verimli şartlarda ve en gelişmiş şartlarda yapılmaktadır. Pamuk ticari olarak da en değerli tarım ürünlerinden biridir.

2 yorum

  1. Türkiye’de pamuk en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilir. Pamuğu ile ünlü şehrimiz ise Adana’dır. Öyle ki ülkemizin pamuk ihtiyacının büyük yüzdesi buradan karşılanır. GAP ile daha da verim artmıştır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.