Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Kasım 2020

Türkiye’de Pamuk En Çok Hangi Bölgede Yetişir?

Aşağıda Türkiye’de pamuk en çok hangi bölgede yetişir kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye, yedi coğrafik bölgeden meydana gelmektedir. Bu bölgeler, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü, toprak özellikleri ve iklim bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Ülkemizde üç farklı iklim tipi ve dört farklı mevsim yaşanmaktadır. Bu da tarım ve hayvancılık faaliyetlerini doğrudan etkilemektedir. En çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişir.

Türkiye’de birçok tarım ürünü yetiştirilmektedir. En verimli tarım ürünleri iklimin en elverişli olduğu yerlerde bulunmaktadır. Pamuk, ülkemizde üretimi ve ticareti yapılan bir tarım üründür. Ülkemizde özellikle güneydoğuda, akdenizde ve egede yetiştirilmektedir. Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu coğrafyasında bitişik olarak pamuk üretimi en verimli şartlarda ve en gelişmiş şartlarda yapılmaktadır. Pamuk ticari olarak da en değerli tarım ürünlerinden biridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    tesekkur ederim

  2. Berfin dedi ki:

    Güneydoğu Anadolu da

  3. oylum dedi ki:

    Türkiye’de pamuk en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilir. Pamuğu ile ünlü şehrimiz ise Adana’dır. Öyle ki ülkemizin pamuk ihtiyacının büyük yüzdesi buradan karşılanır. GAP ile daha da verim artmıştır.

Yorum Yaz