Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Türkiye’de Nesli Tükenen ve Tükenmekte Olan Bitkiler

Aşağıda Türkiye’de nesli tükenen ve tükenmekte olan bitkiler kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili olan ve dört mevsiminde yaşandığı, üç farklı iklim tipinin görüldüğü bir coğrafyada bulunmaktadır. Biyoçeşitliliği etkileyen etkenlere sahip olması ve kıta büyüklüğünde bir biyoçeşitliliğe sahip olması Türkiye’de endemik bitki türlerinin barınmasına neden olmaktadır.

Ülkemiz bitki örtüsü bakımından oldukça geniş ve derin bir zenginliğe sahiptir. Ülkemizin hemen her bölgesinde o bölgeye özgü olarak türler ve tür altı canlılar olarak bitkiler bulunmaktadır. Günümüzde küresel sorunlar arasında yer alan çevre sorunları maalesef ülkemizin de bitki örtüsünü etkilemektedir.

Ülkemizde nesli tükenen ve tükenmekte olan bitkiler de bulunmaktadır. Çevre kirliliklerinin artması ve doğaya doğrudan zarar verilmesi canlı hayatını olumsuz etkilemektedir. Çevre kirliliklerinin beşeri faaliyetler nedeniyle gerçekleşmesi doğaya insan eliyle zarar verildiğinin bir ispatı olarak bitkilere de doğrudan zarar vermektedir. Bu da bitkileirn doğrudan zarar görmesine ve canlı neslinin tükenmesine neden olmaktadır.

Türkiye’de nesli tükenmekte olan ve tükenen bitkiler şu şekildedir:

*Konya gaşağı

*Sevgi çiçeği

*Sığla

*Beyaz çiçekli çakal nergisi

*Termopsis Turcia

*Narin acı çğdem

*Mavi yıldız

*Yabani siklamen

*Çan çiçeği

*Karadeniz salkımı

*Kilyos peygamber çiçeği

*Göl soğanı

*Çöven

*İstanbul nazendesi

*Erzincan süt otu

*Çorak gülü

*Kardelen

*Yonca

*Yabani karanfil

Türkiye’de Nesli Tükenen ve Tükenmekte Olan Bitkiler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esma dedi ki:

    hazırlayanların eline sağlık, nesli tükenen hayvanlar için baktım kısa ve tam istediğim gibi olmuş ödevimi bitirdim sayenizde. :)

Yorum Yaz