Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Türkiye’de Müzecilik Tarihi - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Türkiye’de Müzecilik Tarihi

Ülkemizde Türkiye’de Müzeciliğin Tarihi, Türkiye’de Müzecilik Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Türkiye’de kurumsal olarak ilk müze Osman Hamdi Bey tarafından hayata geçirilmiştir. 1883 yılında Güzel Sanatlar Akademisi (Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’ni) ile İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni kuran Osman Hamdi Bey bu kurumların aynı zamanda müdürlüklerini de yaptı. 1884 yılında  Asr-ı Atîka Nizamnâmesini çıkaran Osman Hamdi Bey Yurt içindeki tarihi eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasakladı. Osmanlı döneminde önemli adımlar atılsa da tarihi eserlerin korunması ile ilgili çalışmalar Cumhuriyet döneminde Atatürk tarafından gerçekleştirildi.

Günümüzde müzeler; Resmi Müzeler, Vakıf Müzeleri, Şahıs Müzeleri, Kurum Müzeleri, Üniversite Müzeleri olmak üzere beş farklı idare altında toplanmaktadır. Bu durum müzelerin idaresini güçleştirmektedir.

Özel Müzeler

Kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerle vakıfların kendi hizmet konuları veya amaçlarını yerine getirebilmeleri amacıyla şartları taşıyanların  özel müze açmalarında yasal bir engel yoktur.

Özel Müze kurma isteklerini konu alan başvurular 2863 sayılı Kanun ve buna bağlı çıkarılan “Özel Müzeler ve Denetimleri Hakkında Yönetmelik” hükümleri altında kontrol edilmekte, müzenin gerekli nitelik ve nicelikte olması ve devamlı hizmet vermesi özellikleri dikkate alınarak değerlendirme yapılmaktadır.

Gerçek ve tüzel kişilerce açılacak müzeler, Kültür Bakanlığı’nın izin belgesinde sözü edilen konu alanlarına yönelik taşınır kültür varlığı içerebilir ve sergileyebilirler. Bu müzelerde taşınır kültür varlıklarının korunması devlet müzeleri ile eşit şartlardadır.

Türkiye’deki müzelerin dünyadaki diğer müzelerle de bağlantısı oldukça zayıftır  ve bu bağların uluslararası müzecilik örgütleriyle güçlendirilmesi gerekmektedir. ICOM (International Council on Museums) ve ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) gibi uluslararası müzecilik kurumlarının yardımı ile eğitim, burs, sergi ve müzelerin arttırılması Türkiye’deki müzecilik sektörünün gelişmesini sağlayacaktır.

 Türkiye’de Müzecilik Tarihi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. NİHAL dedi ki:

  Gerçekten fazla olmamışmı

 2. Nur dedi ki:

  Daha kısasını bulabilir miyim?? Acil lütfen müzecilik tarihi ile ilgili olarak?

  1. selda sarı dedi ki:

   ülkemizde müzeciliğin gelişimi tarihçesi hakkında araştırma ödevim vardı bitti sonunda.

   1. Anonim dedi ki:

    sa ol canım

   2. Anonim dedi ki:

    Benimde ama çok uzun değil mi ben kısa diye tıkladım

 3. yuso can dedi ki:

  aynen çok güzel olmuş

 4. feriha dedi ki:

  Tam da aradığım gibi özet bilgi olmuş müzeler için teşekkürler

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781