Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2022

Türkiye’de Kaç Tane İklim Görülür Bu İklimlerin Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda Türkiye’de kaç tane iklim görülür bu iklimlerin özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, kuzey yarım kürede Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan bir bölgede yer alan ülkedir. Türkiye ılıman kuşak ülkelerinden biridir. Ülkemizde dört mevsim ve üç iklim türü görülmektedir. Yedi coğrafik bölgede üç iklim hakimdir.

Karadeniz İklimi: Karadeniz kıyılarında ve Karadeniz iç bölgesinde görülen bir iklim türüdür. Dört mevsim yağışın olduğu bu iklimde, yazları sıcak, kışları soğuk geçer. Karadeniz, denizinin dalgalı, havasının fırtınalı, topraklarının yamaç olmasıyla meşhurdur.

Akdeniz İklimi: Akdeniz kıyılarında, Ege ve Marmara Bölgeleri’nde görülen bu iklim türünde yazları sıcak ve kurak; kışları ılık ve yer yer yağışlıdır. Kar yağışına neredeyse rastlanmaz. Yağmur yağışı ise kışları Akdeniz ve Ege’de nadiren görülür.

Karasal İklim: Doğu Anadolu, İç Anadolu, Marmara’nın ve Güneydoğu’nun bir kısmında görülen bu iklim türünde, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Eline saglık

 2. hasan dedi ki:

  güzel yazmışsınız

 3. Anonim dedi ki:

  kural da değil ”kurak”

 4. Zülâl BÜTÜN dedi ki:

  Çoook güzel beğendim fakat küçük bir yazım hatası var.
  Bilgilendirmek istedim sadece umarım düzeltirsiniz. Yanlış yazılan kelime”kürek”aslında “kural olması gerekiyor. Yanlış yazanlar olabilir.

  1. hasan dedi ki:

   güzel yazmışsınız

 5. Mal dedi ki:

  Mal kim yapmış

  1. mine dedi ki:

   Valla teşekkür ediyorum ödevimde işime çok yaradı elinize sağlık süpersiniz.

Yorum Yaz