Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2021

Türkiye’de İlk Telefon Ne Zaman Nerede Kullanıldı

Türkiye’de İlk Telefon Ne Zaman Kullanıldı, Türkiye’de İlk Telefon Nerede Kullanıldı kısaca bilgi verelim.

İlk telefon hattı 1908 yılında Osmanlı Devleti zamanında açıldı. 1911 yılında Beyoğlu ve Kadıköy ilçelerinde ilk telefon santralleri kuruldu.

Cumhuriyet döneminde ilk otomatik telefon santrali 1926 yılında Atatürk’ün emriyle Ankara’da açıldı. Daha sonraki yıllarda da sırayla diğer şehirlerde de santraller açılarak telefonun Anadolu’da yaygınlaşması sağlandı. 70’li yılların sonuna doğru PTT’nin yaptığı çalışmalarla Türkiye’de her şehirde telefon santralleri kuruldu ve telefonla ulaşılamayan şehir kalmadı.

eski telefon

Uluslararası ilk telefon santrali İstanbul Tahtakele’de açıldı. Ancak bu santralin diğer ülkelerle sinyal bağlantısı 1985’te tamamlanabildi. Bu santralin çeşitli illerdeki uzantılarıyla altı farklı ülkeye telefonla ulaşım sağlandı. Ankara bağlantısıyla Rusya, Diyarbakır bağlantısıyla Irak, Edirne bağlantısıyla Bulgaristan, İzmir bağlantısıyla Yunanistan ve İskenderun bağlantısıyla Suriye’ye telefonla ulaşım sağlandı.

1994’te Türkiye’nin ilk uydusu Türksat 1C’nin uzaya fırlatılmasıyla milletler arası iletişim için bu santraller değil uydu bağlantısı kullanılır. Uydu bağlantısı sayesinde günümüzde Dünya’nın her yerine telefonla bağlanmak mümkündür.

Ülkemizde Kullanılan İlk Telefon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Idare eder cok kotı hıc begenmedımml

  1. cem dedi ki:

   sen yap ozaman

 2. osman dedi ki:

  Idare eder ama telefon bize çok geç gelmiş gibi.

 3. ahmet salam dedi ki:

  çok mükemmel bilgi

Yorum Yaz